Haberler

08 Haziran 2018

TİKA Kırgızistan’da Halk İftarları Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’da halka yönelik üç ayrı iftar programı düzenledi.

Bişkek Merkez Camisinde düzenlenen iftar programına, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu ve Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Şemsettin Ünal katıldı. Merkez Camisi'nin aşhanesinde kurulan yer sofralarında verilen iftar yemeğine bin kişi katıldı.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Muslu, yaptığı açıklamada, TİKA olarak tüm dünyada olduğu gibi Kırgızistan'da da iftar programları düzenlediklerini belirtti. Kırgızistan'da Ramazan etkinlikleri çerçevesinde her kesime iftar vermeye çalıştıklarını kaydeden Muslu, "Bugün de Kırgız halkıyla bir araya gelerek Ramazan-ı Şerif'i idrak etmek ve ramazan sevincini birlikte yaşamayı hedefledik." dedi.

TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisi, Kırgızistan'daki ramazan ayı etkinlikleri kapsamında, ülkenin kuzeyinde bulunan Karakol şehrindeki 100 yıllık tarihi camide de iftar programı düzenledi. Ülkenin kuzeyinde tatil merkezi olarak bilinen Issık Göl bölgesinin idari merkez şehri Karakol'daki İbrağim Hacı Merkez Camisi'nde hazırlanan iftar sofrasına akşam namazına katılan cemaat iştirak etti. İftar programına İbrağim Hacı Merkez Camisi yönetimi, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, Issık Göl Bölge Müftüsü Almazbek Sagınbayev ve ilgililer katıldı. Cemaat, akşam namazının kılınmasının ardından, cami içinde geleneksel yemeklerle donatılan yer sofrasında orucunu açtı.

TİKA Başkan Yardımcısı Er, burada yaptığı konuşmada, Müslümanların ramazan ayını tebrik ederek, Türk halkının selamını getirdiğini belirtti. Ramazan ayının bereketini paylaşmak üzere Kırgızistan'da bulunduğunu anlatan Er, TİKA tarafından dünyanın 60 ülkesinde iftar sofraları kurulduğunu aktardı.

TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisi Bişkek yakınlarında bir yetimhanede de iftar programı düzenledi. 4-18 yaş arası çocuk ve gençlerin yaşadığı yetimhanede düzenlenen iftar programı öncesi TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er çocuklara oyuncaklar dağıttı.

Sonraki Haber

Sierra Leone’de Yetimhanelere Gıda Yardımı

Sierra Leone’nin Başkenti Freetown’da zor şartlarda faaliyetlerine devam eden yetimhanelere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gıda yardımında bulunuldu. Başkent Freetown’da, 7 farklı yetimhaneye en az 1 ay yetecek kadar temel gıda temini...