Haberler

09 Mayıs 2020

TİKA Kenya’da 1500 Aileye Gıda ve Hijyen Malzemesi Ulaştırıyor

TİKA, ramazan ayı ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Kenya’da 1500 gıda paketi ve hijyen setinin dağıtımına başladı. Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan teneke gecekondu mahallelerinden, ülkenin kuzeyinde selden etkilenen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine kadar Ramazan ayı boyunca 1500 aileye gıda paketleri ve hijyen setleri ulaştırılacak.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Kenya’da her yıl Ramazan ayında geleneksel olarak yaptığı yardımlara bu sene Kovid-19 ile mücadeleye destek kapsamında hijyen setleri de ekledi. Kenya Covid 19 Fonu ve İslami Eğitim ve Kalkınma Derneği ile işbirliğindeki projeyle Nairobi’de bulunan Jamia Camiinde 50 aile ile başlayan yarım paketi dağıtımları, Githogoro gecekondu bölgesindeki 150 aile ile devam etti. Önümüzdeki hafta boyunca sürecek yerinde dağıtımlar ile aralarında geçtiğimiz hafta Kenya hükümeti tarafından Kovid-19 vaka sayısındaki artış nedeni ile karantina alınan Eastleigh mahallesinin de bulunduğu, 5 farklı gecekondu mahallesinde ihtiyaç sahibi ailelere yardımlar ulaştırılacak.

Jamia Camii ve Githogoro gecekondu mahallesinde gerçekleştirilen gıda ve hijyen seti dağıtımlarına T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, “Türkiye, bu dönemdeki acıları ve zorlukları hafifletmek amacıyla Kenyalı kardeşlerinin yanında olmaya devam ediyor” dedi. Her sene geleneksel olarak gerçekleştirdikleri Ramazan yardımlarının bu sene Kovid-19 pandemisi nedeniyle daha farklı bir anlam taşıdığını belirten TİKA Nairobi Program Koordinatörü Emre Yüksek “Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeni ile özellikle gecekondu mahallelerinde yaşayan ve günübirlik kazanç ile hayatını sürdürmeye çalışan Kenyalı kardeşlerimize bu sene hem iki ay yetebilecek gıda hem de hijyen setlerinden oluşan yardımlarımızı ulaştırıyoruz.” diye konuştu.

Yardımlar kapsamında; 3 litre yemeklik yağ, 10 kilogram mısır unu, 4 kilogram buğday unu, 2 kilogram şeker, bir kilogram tuz, 4 kilogram kuru fasulye, 500 gram çay ve 4 kilogram maş fasülyesinden oluşan gıda paketinin yanı sıra, 20 litrelik su sebili, su arıtma tabletleri, yeniden kullanılabilir hijyenik havlular, 10 adet banyo sabunu ve 15 adet çamaşır sabununu kapsayan hijyen kitleri dağıtılıyor.

TİKA’dan sel mağdurlarına destek

Kenya'da son 3 haftadır etkisini gösteren şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sel ve heyelanlarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti. TİKA, sel felaketinden en çok etkilenen bölgelerden Turkana eyaletinin Kakuma bölgesi ve Nakuru eyaletinde 300 aileye önümüzdeki hafta gıda paketleri ve hijyen setleri dağıtacak. 

Bu yardımlarla toplamda 6.000 dezavantajlı bireye ulaşılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tunus'taki Afrikalı Göçmenlere Gıda ve Temizlik Malzemesi Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Tunus'taki Afrikalı 180 göçmen aileye gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan yardım paketleri ulaştırdı.  TİKA tarafından başkent Tunus’un Aryana, Raved, Sukra bölgelerinde yaşayan ve ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu...