Haberler

27 Ekim 2016

TİKA Karadağlı Çocukların Aydınlık Geleceği İçin Anaokulu İnşa Etti

Karadağ’ın Sancak Bölgesinde yer alan ve nüfusunun önemli bir kısmını Boşnak ve Arnavutların oluşturduğu Plav şehrinde bulunan Plav Devlet Anaokulunun eğitim kapasitesinin arttırılmasına yönelik ek bina inşaatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yeni eğitim dönemine yetiştirilerek hizmete açıldı.

Karadağ’ın en çok ihtiyaç duyduğu alanların başında gelen ve TİKA tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen proje ve faaliyetler arasında önemli bir yer tutan eğitim altyapısının iyileştirilmesine yönelik projeler hız kesmeden devam ediyor. TİKA, Plav şehrinin tek devlet anaokulu konumunda olan ve yoğunlukta Boşnak ve Arnavut olmak üzere 230 çocuğun okul öncesi eğitim gördüğü Plav Devlet Anaokulunun eğitim kapasitesinin arttırılmasına yönelik anaokulunun ihtiyaç duyduğu ek bina inşaatı projesini gerçekleştirdi. Ek bina inşaatı tamamlanan Anaokulunun açılış törenine, T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Plav Belediye Başkanı Orhan Şahmanoviç, Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Türkiye’nin yardım eli olan TİKA’nın Karadağ genelinde hayatın her alanında çok önemli proje ve destekler sağladığını belirtti. T.C. Karadağ Büyükelçisi Galip, projenin gerçekleştirilmesinde katkı sunan herkese teşekkür etti. Plav Belediye Başkanı Orhan Şahmanoviç ise, gerçekleştirilen proje ile okul öncesi eğitim alan çocuklara önemli bir katkı sağlandığını ifade ederek, TİKA’nın projeleriyle Plav şehrine sunduğu katkılardan dolayı memnuniyetine dile getirdi.

TİKA Karadağ Program Koordinatörü Ahmet Altun da, proje kapsamında kapasitesinin üzerinde çocuğa eğitim veren Plav Devlet Anaokuluna ek bina inşa edilerek, öğrencilere daha sağlıklı ve iyi şartlarda okul öncesi eğitim alabilme imkânı sağlandığını belirtti. Yakın zamanda Karadağ’ın Kuzey bölgesinde bulunan Moykovats, Rojaye ve Plav şehirlerindeki okullara yönelik tadilat, donanım ve okul inşaatı gibi önemli projeler gerçekleştirildiğini vurgulayan Altun, Karadağ genelinde eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik projelerin hız kesmeden devam edeceğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Batı Şeria'nın En Büyük Hastanesine Oksijen Üretim Tesisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin’in El-Halil şehrinde bulunan El-Ehli Hastanesi’ne oksijen üretim tesisi kuruldu. TİKA, Filistin’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. El-Ehli Hastanesi, 1993 yılından bu yana, Filistin El-Halil şehrinde...