Haberler

17 Ekim 2023

TİKA Karadağ’da Sağlık Alanındaki Desteklerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Karadağ’da  I. Uluslararası Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Kongresi  düzenlendi.

Karadağ Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanları Derneği ev sahipliğinde Budva’da düzenlenen “I. Uluslararası Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Kongresi”nde Türk doktorlar TİKA desteğiyle meslektaşları ile buluştu.

Kongre’de  “POCUS Kursu” (Point of Care Ultrasound: Perioperatif Dönemde Hastanın Genel Durumunu USG ile Değerlendirme) düzenleyen Türk doktorlar 20 kişilik kadrosuyla 3 günlük kurs süresince doktorlar ve özellikle yoğun bakım ünitesi çalışanlarına maketler üzerinde uygulamalı olarak teorik dersler ve canlı mankenler üzerinde ultrasonografi eğitimleri verdi.

Karadağ Sağlık Bakanı’nın açılış konuşması yaptığı ve Karadağ Tıp Fakültesi dekanının da katıldığı Kongre’de dünyanın çeşitli ülkelerinden (17 ülke) Anesteziyoloji ve Reanimasyon konusunda 66 uzman sunum yaptı. Kongre kapsamında yaklaşık 150 kişiye teorik ve pratik eğitim verildi.

Kongre, Karadağ’ın bağımsız bir devlet olmasından bu yana tıp alanında ilk kez kendi bölgesine ve dünyaya açılımını sağladı. Ayrıca, Karadağ ve Balkan ülkelerinde anestezi ve yoğun bakım alanında hizmet veren doktorların kendi meslektaşları ile işbirliğini pekiştirmeleri, alanlarında bilgi alışverişinde bulunarak yeni projeler üretmeleri, son teknolojik gelişmelerden haberdar olmaları ve yeni gelişmelerle ilgili deneyim kazanmalarına destek olunmasına ön ayak oldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Cezayir'de Diyabet Hemşireliği Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir'de diyabet hemşireliği eğitim programı düzenledi. TİKA ile Cezayir Ulusal Sağlık ve Araştırma Geliştirme Vakfı (Forem) iş birliğinde düzenlenen diyabet hemşireliği programı, başkent Cezayir'deki bir otelde gerçekleştirildi. Dicle...