Haberler

02 Kasım 2015

TİKA Karadağ’da Eğitim Projelerine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Karadağ'ın Bar şehrindeki  Ekonomi-Meslek Lisesi bilgisayar sınıfı, tadilatı ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilerek hizmete açıldı.

Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Bar şehrinin en büyük lise konumundaki Ekonomi ve Meslek Lisesi'ndeki bilgisayar sınıfının tadilat ve donanımını gerçekleştirerek hizmete açtı. Bar Ekonomi-Meslek Lisesi Bilgisayar Sınıfının açılışı sebebiyle düzenlenen törene, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri Slobodan Filipoviç, Bar Belediye Başkan Yardımcısı Duşan Raiçeviç, bölge STK temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı. 

Açılış töreninde konuşan  T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve dostluk bağlarının geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, TİKA ve benzeri kurumlarımızın bu konuda çok önemli bir katkı sağladıklarını belirtti. Açılışını gerçekleştirdikleri proje ile Bar Ekonomi-Meslek Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilere daha iyi şartlarda eğitim imkanı sağlanacağını kaydeden Büyükelçi Serhat Galip, projenin gerçekleştirimesinde katkı sunan herkese teşekkür etti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise Karadağ'da eğitimin altyapısının geliştirilmesi ve eğitimin kalitesinin artırılması konusundaki projeleri öncelediklerinin belirterek, şehrin en büyük lisesi konumundaki Ekonomi-Meslek Lisesi'nde gerçekleştirdikleri bu proje ile liseye modern bir bilgisayar sınıfı kazandırdıklarını kaydetti. Özellikle modern ve teknolojik eğitim altyapısının geliştirilmesi konusunda son bir yıl içerisinde Karadağ genelinde 6 okulda benzer projeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yazıcı, 2007 yılından bu yana Karadağ'da gerçekleştirilen TİKA projeleri içerisinde eğitim projelerinin payının yüzde kırk olduğunu kaydetti. Karadağ'da TİKA tarafından bugüne kadar 225 proje gerçekleştirildiğini de sözlerine ekleyen TİKA Karadağ Koordinatör Yazıcı, gerçekleştirilen projenin hayırlı olması temennisinde bulunarak ülkede eğitim projelerine destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Törende söz alan Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri Slobodan Filipoviç de, açılışı yapılan bilgisayar sınıfının Bar şehri ve Bar Ekonomi-Meslek Lisesi öğrencilerinin modern eğitim imkanlarının  artırılmasında büyük bir rol oynayacağını ifade etti. TİKA ile çok iyi bir işbirliği yürüttüklerini belirten Filipoviç, yapılan ikili görüşmeler neticesinde aldıkları karar doğrultusunda 2016-2017 yılında başkent Podgoritsa ve Bar şehirlerindeki liselerde Türkçe dersinin seçmeli olarak verilmeye başlanacağı müjdesini verdi. Bu ve buna benzer projelerle Türkçe ve Türkiye'ye olan ilginin her geçen gün arttığını da söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri Filipoviç, Karadağ hükümeti ve tüm Karadağ vatandaşları adına tüm alanlarda sunduğu desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür etti. 

Söz konusu projenin gerçekleştirildiği Bar Ekonomi-Meslek Lisesi'nde 1000 öğrenci öğrenim görüyor.

Sonraki Haber

Moğol Polislere Polis Liderliği ve Yönetimi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da Moğol polislere eğitim verildi. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği kamu kurum ve...