Haberler

13 Mayıs 2015

TİKA Kabil Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Açtı

Kabil Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün resmi açılışı düzenlenen törenle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından yapıldı. 

Teslim törenine TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM’ın yanı sıra, Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Muhammed Osman Babüri, Kabil Üniversitesi Rektörü Dr. Habibullah Habib, Kabil Uluslararası Havaalanının (KAIA) Komutanı Tüm General Cahit Bakır, milletvekili; Enayetullah Babür Farahmand, Muhammed Yusuf Sabır ve Enver Sadat Afganistan Yüksek Öğretim Bakan Yardımcıları, Kabil Üniversitesinin Dekanları, Öğretim Görevlileri, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin ile basın mensupları ve üniversite öğrencileri katıldı.

Açılış merasimi Kuran’ı Kerim tilaveti ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Törende konuşma yapan Dr. Serdar Çam, Türkiye’nin bu topraklarda neşet eden ve kökleri bin yıllık bir tarihe dayanan bir medeniyetin parçası olduğunu dile getirerek TİKA olarak Afganistan’la Türkiye’nin bu kadim kardeşlik ve dostluk bağlarını daha da kuvvetlendirmenin önemine vurgu yaptı. Afganistan’ın geleceğinin garantisi olan gençlerin yetişmesinde özellikle eğitim projelerinin gerekliliğine vurgu yaparak bu projelerin gerçekleşmesi için işbirliğinin devam edeceğini ifade etti.

Törende söz alan Kabil Üniversitesi Rektörü Dr. Habibullah Habib ise Türkiye’nin TİKA ile Kabil Üniversitesine verdiği desteğe gönülden teşekkür ederek, 90 yıl önce Türk uzman ve profesörlerin büyük katkısı ve emeğiyle kurulmasına destek verdiği Kabil Üniversitesinde günümüzde de devam eden Türkiye’nin önemli katkılarına ne kadar değer verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Selçuklu mimarisi özelliklerine uygun olarak inşa edilen bölüm binası toplam 2390 m² kapalı alana sahiptir. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 6 adet derslik, 1 adet toplantı odası, 157 kişilik konferans salonu, 1 adet dil laboratuvarı, 1 adet bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, 3 adet çalışma odası, 5 adet öğretmen odası ve dinlenme salonu bulunmaktadır. Bölümün tüm tefrişatı, binanın çevre düzenlemesi, asfalt bağlantı yolu ve otoparkı da TİKA tarafından yapıldı.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan Tiran'da Kreş Açılışına Katıldı

      Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen kreşin açılışına katıldı. Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Arnavutluk'a gelen bakan eşleri, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi...