Haberler

25 Haziran 2015

TİKA Kabil'de Spor Sahası ve Çocuk Parkı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kabil İli Karabağ İlçesi Aler Mahallesine, gençler için voleybol, basketbol sahası ve çocukların oyun oynayabileceği bir çocuk parkı kuruldu.

Kabil’in kuzeyinde yer alan ve Kabil’den 44 km uzaklıkta olan Karabağ ilçesi, 95.000 kadın ve 85.000 erkek nüfusa sahip olup, nüfusun çoğu tarım ve hayvancılıkla özellikle de bağcılıkla uğraşıyor. TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Kabil İli Karabağ İlçesi Aler Mahallesine, gençler için voleybol, basketbol sahası ve çocukların oyun oynayabileceği bir çocuk parkı kuruldu. TİKA tarafından tamamlanan söz konusu proje düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene, Afganistan Parlamentosunda Spor ve Sağlık Komisyonu Başkanı Enayetullah Babür Farahmand, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Milli Olimpiyat Milli Komitesi Başkanı Fahim Haşimi, Karabağ İlçe Kaymakamı Abdul Sami Şerifi, Ayna TV Müdürü Nadir Sadıkoğlu, mahalle muhtarları ve çocuklar katıldı.

Kabil ili Karabağ İlçesi Kaymakamı Şerifi törende yaptığı konuşmada, yapılan yardımları takdir ederek, spor sahası ve çocuk parkının mahalle halkı için çok faydalı olduğunu belirtti. TİKA Kabil Programı Koordinatörü Şahin ise TİKA olarak Afganistan’ın sağlığına ve eğitimine çok büyük önem verdiklerini, Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk bağlarının eskiden bu yana devam ettiğini belirtti.

Afganistan Parlamentosunda Spor ve Sağlık Komisyonu Başkanı Farahmand da TİKA’nın devamlı olarak yaptığı yardımlarından dolayı teşekkür etti ve yapılan spor sahası ve çocuk parkının küçük bir hediye ama çok faydalı olduğunu vurguladı. Afganistan Olimpiyat Milli Komitesi Başkanı Haşimi, TİKA tarafından Karabağ ilçesi Aler Mahallesinde yapılan voleybol ve basketbol sahasıveçocuk parkının mahallede yaşayan aileler, çocuklar ve gençler için çok faydalı olduğunu ve gençlerin sağlıklı yaşam için spor yapmaya teşvik ettiğini belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra Karabağ İlçe Kaymakamı Şerifi ve TİKA Kabil Koordinatörü Şahin tarafından teslim tutanakları imzalandı. Karabağ İlçesi Aler mahallesindeki gençlerin spor gösterileri ve hatıra resim çektirilmesi ile sona erdi. Etkinlik çok sayıda basın mensubu tarafından izlendi.

Sonraki Haber

Türkmen Milli El Yazmaları Enstitüsü Uzmanlarına Cilt ve Restorasyon Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı işbirliğinde Türkmenistan İlimler Akademisi Milli El Yazmaları Enstitüsü uzmanlarının mesleki kapasitelerinin artırılması amacıyla Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitimlerin ikincisi tamamlanarak...