Haberler

08 Aralık 2021

TİKA İşbirliğinde Düzenlenen “Yeni Medya Habercilik İleri Seviye Eğitimi” Başarıyla Tamamlandı

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT İşbirliğinde, Türk Cumhuriyetlerinde düzenlenen “Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitimi”nde başarılı olan ve seçilen 20 medya mensubuna, TRT Genel Müdürlüğünde 5 gün süren “Yeni Medya Habercilik İleri Seviye Eğitimi” verildi.  

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistanlı 20 medya mensubunun katıldığı eğitim sonrası düzenlenen törende katılımcılara, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Fahri Kaya tarafından sertifika verildi.

"Kardeşliğin bir yansıması…"

Törende yaptığı konuşmada TRT ile birçok alanda iş birliği içinde olduklarını ifade eden TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun; “Özellikle Türk dilli soydaş toplumların artan dayanışma ve kardeşliğinin bir yansıması olarak 2009 yılında kurulmuş olan Türk Keneşi’nin ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ adıyla daha güçlü bir birlikteliğe adım atıyor. Soydaş medya mensuplarını Türkiye’de ağırlamak bize ayrı bir sevinç yaşatmaktadır." dedi.

Dost ve kardeş coğrafyalarda faaliyet gösteren medya mensuplarının mesleki kapasitelerinin, çağın gerekliliklerine uygun bir şekilde artırılmasının önemini vurgulayan Nurdun, 2017’den bu yana “Medya Eğitim Programları” kapsamında yaklaşık 1.700 basın mensubunun yurt içi ve yurt dışında verilen eğitim programlarına katılım sağladığının altını çizdi.

"Bu programı eğitimden ziyade tecrübe paylaşımı olarak görüyorum"

Eğitimle ilgili açıklamada bulunan TRT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Fahri Kaya; "Bu programı bir eğitimden ziyade tecrübe paylaşımı olarak görüyorum. Bu paylaşımın 5 günlük eğitimle sınırlı kalmayacağını ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ediyorum." dedi.

5 gün süren eğitimde kapsamında medya mensuplarına; Sosyal Medya Kullanımı, Dijital Medya'da İçerik Üretimi, Dijital Medya’da Strateji Yönetimi ve Dijital Medya’da Tasarım konularında eğitimler verildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Irak’ta Türkmeneli Radyosuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak’ta yaşayan Türkmenlerin sesi konumundaki Türkmeneli Radyosuna, canlı yayın ve kayıt stüdyolarının teknik kapasitesinin artırılması amacıyla modern radyo yayın ekipmanları desteğinde bulundu. Merkezi Kerkük’te olan Türkmeneli Radyo’nun yayın...