Haberler

10 Ağustos 2022

TİKA İş Birliğinde, Sırbistan'a Giden Türk Öğrenciler Ahududu Topladı

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının desteklediği (TİKA) Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Sırbistan’a giden 11 Türk öğrenci, Novi Pazar şehrindeki çiftçilerin ahududu toplamalarına yardım etti.

TİKA, TPP kapsamında Türkiye'den 11 gönüllü öğrenci, Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sırbistan’ın Sancak bölgesinin Novi Pazar şehrindeki çiftçilerin ahududu toplamalarına yardım etti. Türkiye'den gelen 11 gönüllü elçimiz, Sancak bölgesindeki vatandaşlara Türk kültür ve geleneklerini anlattı. TİKA'nın Sırbistan'daki projelerinden birisi olan ahududu serasını ziyaret eden Novi Pazar Tarım Danışmanlık Hizmeti Başkanı Nihad Hasanovic de TİKA'nın yardımıyla 96 bin ahududu fidanı diktiklerini belirterek bu sayede Novi Pazar'daki vatandaşların hane gelirlerine katkı sağlandığını ifade etti.

Türkçe konuşma etkinliği düzenlendi

Novi Pazar’da Türkçe derslerinin verildiği Türk Kültür Merkezi’ne ziyaret gerçekleştiren gönüllü elçilerimiz, buradaki öğrencilerle Türkçe konuşma pratiği gerçekleştirdi. Gönüllü öğrenciler Syenitsa kasabasında yer alan Çocuklara ve Gelişimsel Engellilere Yardım Derneğinin çevre düzenlemesi çalışmalarına da katıldı. TİKA tarafından kurulumu gerçekleştirilen Kruşevac Engelli Merkezi Cam Serası da ziyaret edilen duraklar arasındaydı. TPP ekibi buradaki yetkililer ve merkezin faydalanıcısı olan bireylerle iletişim halinde seradaki bitkilerle ilgilendi.

Türk yemekleri tanıtıldı

Gönüllü öğrencilerimizin son durağı ise TİKA’nın 2021 yılında donanımını gerçekleştirdiği Varvarin Aşevi oldu. 180’i aşkın yararlanıcıya hizmet veren aşevinde gönüllü elçilerimizin de katılımıyla Türk Mutfağı Tanıtım etkinliği düzenlendi. Öğrenciler çeşitli Türk yemeklerinin hazırlanmasına yardım ederken ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına da destek oldu. TİKA'nın koordinasyonundaki 2022 TPP’yi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu destekliyor.

Sonraki Haber

Türk Öğrenciler Gürcistan’da TİKA Faaliyetlerinde Görev Aldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Gürcistan’ı ziyaret eden 9 Türk öğrenci, TİKA’nın proje ve faaliyetlerinde görev aldı. TİKA’nın destekleriyle düzenlenen 2022 TPP kapsamında Gürcistan’a giden...