Haberler

21 Şubat 2019

TİKA Irak’ta İslam Âlimlerinin Türbelerini Restore Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Bağdat'ta Abdulkadir Geylani ve İmamı Azam külliyelerinin restorasyonu için mutabakat zaptını imzaladı.

TİKA Başkanı Çam, Irak'ın başkenti Bağdat'taki çalışma ziyareti kapsamında Sünni Vakfı Divan Başkanı Abdüllatif Himeyyim ile bir araya geldi. Çam ve Himeyyim, Abdulkadir Geylani ve İmamı Azam külliyeleri ile Sünni Vakfı bünyesindeki diğer yapıların restorasyonuna ilişkin mutabakat zaptını imzaladı. Çam, imza süreciyle birlikte çalışmalara resmi olarak başladıklarını belirterek, öncesinde de iki ülke makamlarının destekleriyle bazı çalışmalar yaptıklarını belirtti. "Türkiye olarak gelecek üç yılda Irak'da yapacağımız projelerin toplam değeri, en az 50 milyon doları bulacak." diyen Çam, bunun için tarım, hayvancılık, turizm, genç istihdamı, ekonomik kalkınma ve bilimsel çalışmalar gibi başlıklar halinde program planı yaptıklarını kaydetti.

Çam, Türkiye'nin bu coğrafyaya olan maddi ve manevi borcunu layıkıyla ödemek için elinden geleni yaptığını anlatarak, "Maneviyatımız, geçmişimiz, ecdadımızın bugüne kadar bırakmış olduğu eserlerin korunması, inançlarımız ve geleneğimiz açısından çok önemli." dedi. Irak ve Bağdat'ın ilim ve irfan bakımından tüm İslam âleminin beslendiği merkezlerden bir tanesi olduğunun altını çizen Çam, bu şehir ve toprakların milyonlarca Müslüman'a ışık saçmaya devam edeceğini söyledi.

"Erdoğan'ın gösterdiği özel muhabbetin yansımaları"

Çam, buradaki kültür varlıklarının yaşatılması ve tanıtılmasının turizm etkinliklerinin artmasına da zemin oluşturulacağına işaret ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu topraklara gösterdiği özel tazim ve muhabbetin yansıması olarak çalışmalarımızı yürüteceğiz." ifadesini kullandı. TİKA Başkanı Çam, "İnanıyorum ki burada yapacağımız diğer çalışmalarla, buradaki manevi rüzgar neticesinde bütün dünyadaki çalışmalarımıza bereket ve başarı gelecektir." dedi.

Himeyyim ise "TİKA, bizlere çok büyük, kıymetli ve önemli işler sundu. Sadece Irak için değil, tüm İslam alemi için önem arz eden İslam medeniyetinin bölgemizdeki mirasları, bizler ve Türk kardeşlerimizin ortak mirasları konusunda teklifler sundu." diye konuştu. TİKA Başkanı Çam ve beraberindeki heyete teşekkürlerini ileten Himeyyim, iki ülkenin dışındaki Müslümanların da ortak mirası ve kültürünü temsil eden bu yapıların yeniden canlandırılması konusunda iş birliği yapmayı umduklarını dile getirdi. Himeyyim, TİKA’nın dünya genelinde birçok ülkede faaliyeti bulunduğunu anımsatarak, "Irak, köklü ortak mirasımız dolayısıyla TİKA'nın ayrı bir öncelik ve önem gösterdiği ülkelerden birisidir." dedi.

TİKA tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor

Başkan Çam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde restorasyonu süren Bağdat'taki Şeyh Abdulkadir Geylani Külliyesi'ni de  ziyaret etti. Çam, külliyeye gerçekleştirdiği ziyarette, Geylani'nin torunlarından Seyyid Abdurrahman Geylani ile bir araya geldi. Seyyid Geylani, görüşme sonrası Çam'a, Kur'an-ı Kerim hediye etti. Serdar Çam, daha sonra Şeyh Abdulkadir Geylani Külliyesi'ndeki Geylani türbesini ziyaret ederek, dua okudu. TİKA Başkanına, ziyareti sırasında, Geylani türbesi üzerinde yaklaşık 2 yıl bekletilen bir örtü de hediye edildi. Çam, daha sonra, TİKA'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde külliyede gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Etrafı yüksek duvarlarla çevrili geniş bir avlu içinde yer alan külliyede çok sayıda Osmanlı motifleri yer alıyor. Külliyede, özellikle cami ve türbe kubbelerinde meydana gelen hasarlar, TİKA tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor.

İmam-ı Azam Külliyesi'nde de restorasyon projesi

TİKA Başkanı Çam, Geylani Külliyesi'nin ardından, Azamiye'deki İmam-ı Azam Ebu Hanife Külliyesi'ni de ziyaret etti. Çam, burada Irak Büyük Din Alimleri Dava ve Fetva Fıkıh Konseyi (Sünni) Başkanı Ahmet el-Taha ile görüştü. Çam, külliyede bulunan camiyi de gezerek, TİKA'nın restorasyonunu yapacağı yerleri inceledi. Ziyareti sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çam, "Cumhurbaşkanımızın himayesinde Geylani Külliyesi'ndeki restorasyon çalışması başladı. İnşallah ikincisi de burada başlamış olacak. Bu restorasyon, dünyadaki binlerce Müslümanın buradan istifade ettiği, kültür, ilim ve irfan diyarı olan Bağdat'ta almış olduğu tüm güzelliklerin devamı olacak." dedi. Bağdat'ın, tarih boyunca birçok okulun kurulduğu, bilim adamlarının bulunduğu, dünya bilim ve irfanına katkı sağlayan bir şehir olduğunu ifade eden Çam, burada sağlanan huzur ve barışın devamında çalışmaların süreceğini söyledi. Basın toplantısında konuşan İmam-ı Azam Külliyesi şeyhlerinden Abdulvahap el-Taha da restorasyon çalışmalarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. TİKA'nın, İmam-ı Azam Külliyesi'ndeki restorasyon çalışmalarında, yapıların sağlamlaştırılarak aslına uygun olarak ihya edilmesi planlanıyor. TİKA'nın yapacağı restorasyon çalışması kapsamında külliye içinde yer alan türbe ve cami kapıları da yenilenecek.

Bağdat'ın "eskimeyen yüzü" Mütenebbi Caddesi esnafı da ziyaret edildi

Çam, Bağdat'taki programı kapsamında ayrıca Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile birlikte Bağdat  Osmanlı Kışlası ve Mithat Paşa’nın da görev yaptığı Osmanlı Vali Konağı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Çam ve beraberindeki TİKA heyeti, Irak Kültür, Turizm ve Eserler Bakanlığı Osmanlı Kışlası Genel Müdürü İyad Hamza ile görüşerek, kışlanın tarihi ve mevcut durumu hakkında bilgi aldı. Heyet, ayrıca  Bağdat'ın "eskimeyen yüzü" olarak nitelendirilen Mütenebbi Caddesi'ni ziyaret etti. Bağdat'ta kitapseverlerin uğrak yeri olan ve 200 yıllık sahaf geleneğini sürdüren tarihi Mütenebbi Caddesi esnafıyla bir araya gelen Çam, tarihi Şabender kahvehanesine de uğradı.  TİKA Başkanı Serdar Çam Irak Planlama Bakanı Nuri El Duleymi ile de görüştü.

Sonraki Haber

"Kerkük İçin Her Türlü Katkıyı Vermeye Hazırız"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Irak ziyareti kapsamında başkent Bağdat ile Salahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinin ziyaretinin ardından Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Kerkük'te görüşmelerde bulundu. TİKA Başkanı Çam, burada Kerkük Valisi Rakan...