Haberler

25 Ağustos 2015

TİKA ile Yeşilay Bağımlılığa Karşı Birlikte Mücadele Edecek

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan protokol ile her türlü bağımlılıkla mücadelede Yeşilay şubelerinin uluslararası kapasitesinin güçlendirilmesi için yapılacak çalışmaların ve genel işbirliğinin çerçevesini belirlendi.

İşbirliği protokolü Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında, ‘Uluslararası Bağımlılıkla Mücadele’ protokolü imzalandı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün katılımlarıyla gerçekleştirilen imza törenine Yeşilay Cemiyeti’nden Genel Sekreter Av. Osman Baturhan Dursun, Genel Müdür Savaş Yılmaz, Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak; TİKA’dan ise Başkan Yardımcısı Süreyya Er katıldı.

Söz konusu protokolle birlikte; bağımlılıkla (alkol, tütün, uyuşturucu, kumar, teknoloji)  mücadelede ihtiyaç ve sorunların tespiti amacıyla ulusal ve uluslararası boyutta ortak çalışmalar yapılacak ve projeler üretilecek. İşbirliğiyle taraflar karşılıklı kamu spotu, çeşitli bilgilendirici ve eğitici içerikler hazırlayarak kamuoyunun ve yurt dışındaki soydaş ve akraba toplulukların istifadesine sunulacak. Ayrıca bağımlılıklarla mücadelede ulusal ve uluslararası seviyede konferans, sergi ve sempozyum etkinlikleri gerçekleştirilecek.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam yaptığı konuşmada Yeşilay ile yapılan işbirliğiyle birlikte sadece Türkiye’ye değil tüm dünyada ihtiyaç duyan herkese ulaşılacağına değindi. Kalkınmanın, özgürlüğün ve egemenliğin huzurlu, sağlıklı nesillerden geçtiğini belirtti. Türkiye’nin ülkelere her konuda yardımcı olduğu gibi bağımlılıklarla mücadelede destek vereceğini iletti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk sadece Türkiye için değil tüm dünya ülkeleri için bağımlılıkla mücadele edeceklerini belirtti. Bu işbirliği ile TİKA’nın yardımlarıyla Yeşilay Dergisini uluslararası düzeye getirerek Arapça ve İngilizce yayınlar çıkartılacağını söyledi. Ayrıca imzalanan protokolle diğer ülkelerde hazır bulunan 22 Yeşilay Kurumu sayısının yılsonuna kadar 30’a ulaşmasını hedefledikleri iletti. 50 koordinasyon ofisi ile 140 ülkeyi kapsayan TİKA protokolle birlikte bu ülkelerde de Yeşilay faaliyetlerini yayacaklarını belirtti.

Sonraki Haber

Kenya’nın Garissa ve İsiolo Eyaletlerinde Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Alanlarında İnceleme Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle İSKİ ve İBB’den oluşan teknik heyet Kenya’nın Garissa ve İsiolo Eyaletlerinde su ve katı atık alanlarında inceleme ziyareti gerçekleştirdi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) eşgüdümünde...