Haberler

13 Kasım 2020

TİKA Hırvatistan’da Yaşlıların Yaşamını Kolaylaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan’ın Bosna-Hersek sınırına 30 kilometre mesafedeki Karlovac İlçesinde bulunan Siroka Rijeka Evde Bakım Merkezine, motora montaj özellikli ağaç kesme makinası desteğinde bulundu.

Yaşlıların evlerine götürülebilen ve yakacaklarını yerinde hazırlamayı sağlayan makinenin bakım merkezine teslim sonrasında, Merkez Başkanı Azim Durmic ile birlikte faydalanıcılar ziyaret edilerek, kışlık yakacak ihtiyaçlarının bir kısmı hazır hale getirildi. Sağlanan destekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren faydalanıcılar, kendilerini unutmayan TİKA’ya teşekkür ettiler.

Merkez Başkanı Azim Durmic, çok kültürlü Siroka Rijeka’nın Hırvat toplumunun birlikte yaşama kültürüne gerçek bir örnek teşkil ettiğini ve TİKA tarafından sağlanan desteğin, merkez kapasitesine fayda sağlamaktan çok daha öte bir anlam taşıdığını belirterek TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Zagreb Koordinatörü Sedef Bulut ise yaptığı açıklamada, TİKA’nın, faaliyet gösterdiği coğrafyalardaki hafızanın sahibi yaşlıların her zaman yanında olduğunu belirtti. Bulut, proje vesilesiyle TİKA’nın, Siroka Rijeka’daki yaşlıların yalnız evlerini değil kalplerini de ısıtmayı umduğunu ifade etti.

Siroka Rijeka ve Evde Bakım Merkezi

Hırvatistan’ın Bosna-Hersek sınırına 30 kilometre mesafede bulunan Karlovac İlçesi Vojnic Belediyesi’ne bağlı, savaş zamanında cephe hattının başlangıcı kabul edilen Siroka Rijeka Kasabasındaki bakım merkezinde, yakınlarını kaybeden ve topraklarını terk etmeyen, çoğu engelli durumdaki yaşlılar yaşıyor. Elektrik ve su gibi temel hizmetlerden yoksun bir şekilde hayatlarını sürdüren yaşlılara gönüllüler vasıtasıyla her gün, sıcak yemek, ilaç ve yakacak temin ediliyor.

Siroka Rijeka Evde Bakım Merkezi, 18 farklı köyden, farklı etnik ve dini gruplardan, 55 yaşlı, engelli ve kimsesiz faydalanıcısına, kendi evlerinde hayatlarına devam edebilmelerini sağlayabilmeleri için sağlıktan, temizliğe, yakacak ihtiyacından yemeğe çeşitli hizmetler sunuyor.

Sonraki Haber

“Çevrimiçi Savunma Muhabirliği ve Kriz Bölgelerinde Habercilik Eğitimi Programı”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı  Başkanlığı (TİKA) ile Anadolu Ajansı Haber Akademisi işbirliğinde gerçekleştirilen “Çevrimiçi  Savunma Muhabirliği ve Kriz Bölgelerinde Habercilik Eğitimi Programı” başarıyla tamamlandı. Ülkemizde önemli basın kuruluşları işbirliğinde kurgulanan Muhabir Eğitim Programı (MEP),...