Haberler

06 Kasım 2015

TİKA Hırvatistan’da Selzedelerin Yaralarını Sarmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2014 yılı Mayıs ayında yaşanan sel felaketinden etkilenen Hırvatistan’ın Gunja kentinde gerçekleştirdiği projelerle selzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, 2014 yılı Mayıs ayında yaşanan sel felaketinden etkilenen Hırvatistan’ın Gunja kentinde selzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Yaşanan sel felaketinden Hırvatistan’ın doğusunda yer alan Gunja ve civarı olumsuz etkilenmiş, can ve mal kayıplarının yaşandığı felaket nedeniyle insanlar bölgeyi terk etmek zorunda kalmışlardı. Bölgenin yaralarını sarma çalışmaları tamamlandığı, evler onarılıp toprak sürülebildiği ölçüde Gunja’ya dönüşler başlamış ve yaşam yeniden canlanmıştı.

Gunja’da meydana gelen sel felaketinin yaralarının sarılması ile evlerini terk eden ailelerin Gunja’ya dönüşlerini teşvik etmek ve geçimlerini sağlamalarına katkıda bulunmak maksadıyla, Hırvatistan’ın Gunja kentinde TİKA tarafından bir hayvancılık projesi başlatıldı.

Proje kapsamında selde hayvanlarını kaybeden ihtiyaç sahibi 50 aileye 2 adet gebe düve, hayvan başına ailelere 840 kg kuru yem ile 2040 kg kaba yem dağıtıldı. Ailelere hayvancılık konusunda T.C. Tarım Bakanlığı uzmanları tarafından eğitim verildi.  

Öte yandan TİKA tarafından Gunja halkının ihtiyaçları hususunda görüşülen Gunja Belediye Başkanı’nın talebi üzerine, 50 aileye de 144 metrekarelik sera dağıtılması kararı alındı. Bereketli topraklarla çevrili Gunja’da oturan aileler arasından, içinde bulundukları ekonomik koşullara göre seçilen 50 aileye seraları ile birlikte çeşitli tohumlar dağıtılması ve istenmesi halinde eğitim verilmesi ön görüldü.

Gunja’da başlatılan hayvancılık ve seracılık projeleri kapsamında ailelere sertifikaları teslim edildi. Hayvanlar bir yıl süre ile sigorta ettirilerek poliçeleri T.C. Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta, Zupanja Valiliği, Gunja Belediyesi, TİKA yetkililerinin katılımıyla düzenlenen törenle ailelere teslim edildi. TİKA’nın bölgede uyguladığı üç projenin bölge halkının yaralarının sarılmasında büyük önem taşıdığı, bölgede proje yürüten ilk kurum olduğu katılımcılar tarafından dile getirilerek Türkiye Cumhuriyeti Devletine teşekkür edildi.

Gunja Camii ve Kültür Merkezi Hizmete Açıldı

Hırvatistan’da yaşayan Müslümanların en yoğun oldukları Gunja şehrinde bulunan, bölgedeki tek ve ülkenin en eski camii ve yanındaki İslam Kültür Merkezi de sel felaketi neticesinde sular altında kalarak kullanılamaz hale gelmişti. Bu kapsamda Hırvatistan İslam Birliği’nin talebi üzerine, TİKA tarafından Gunja Camii ile Kültür Merkezi’nin tadilatı tamamlanarak düzenlenen törenle hizmete açıldı.  

Gunja Camii ve Kültür Merkezi’nin açılışı törenine, T.C. Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta,  Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Aziz Hasanoviç, Hırvatistan Genel Kurmay Başkanlığı, Zupanja Valiliği, Zagreb Belediye Başkanlığı, Gunja Belediye Başkanlığı ve TİKA yetkilileri katıldı. 

Törende konuşan T.C. Zagreb Büyükelçisi Tuta, 2014 yılında bölgede yaşanan sel felaketi dolayısıyla halkın yaralarının sarılmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin TİKA vasıtasıyla uyguladığı projelerin büyük önem taşıdığını ifade etti. T.C. Zagreb Büyükelçisi Tuta söz konusu projelerin hayata geçirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, din dil, ırk ayrımı gözetmeden Hırvatistan’da devlet olarak faaliyet yürüttüklerini belirtti. Törene katılan Hırvat yetkililer de TİKA’nın faaliyetlerinden övgüyle bahsederek, gerçekleştirilen projelerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Sınır ve Göç Bölge Müdürlüğü’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk İçişleri Bakanlığı Tiran Sınır ve Göç Bölge Müdürlüğü’ne donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı Tiran Sınır ve Göç Bölge...