Haberler

15 Mart 2021

TİKA Hırvatistan’da Depremzedelere Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sisak Merhamet Derneği’ne, her gün 250 engelli ve yaşlı vatandaşa sıcak yemek ulaştırmada kullanılacak özel donanımlı dağıtım aracı desteğinde bulunuldu.

Yemek dağıtımı için özel olarak tasarlanan soğuk hava depolu aracın teslim törenine katılan Sisak Belediye Başkanı Kristina Ikic, Merhamet Derneği’nin faaliyetlerinin bölge halkı için hayati olduğunu, özellikle depremden sonra derneğin faaliyetlerine devam edebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Ikic, depremden hemen sonraki gün bölgeye gelen ve kendilerini o günden beri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür etti.

Merhamet Derneği Başkanı Saban Kadric ise derneğin kurulduğu günden buyana en büyük ihtiyaçlarından birisinin, TİKA tarafından temin edilen araç olduğunu ifade etti. Kadric, verilen destek için Türk Halkına teşekkür etti.

Zagreb Program Koordinatörü Sedef Bulut ise törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zor günlerden geçen Hırvat halkının yanında olmaya devam ettiğini, birlikte bu günleri geride bırakarak daha iyi günlerde tekrar bir araya gelmeyi umduklarını belirtti.

29 Aralık 2020 tarihinde meydana gelen Hırvatistan tarihinin en şiddetli depreminde 7 kişi hayatını kaybetmiş, 35.205 bina zarar görmüş ve bunlardan yaklaşık 4.000’i tamamen kullanılamaz hale gelmişti. Deprem sonrası bölgeye ilk intikal eden yabancı misyon olan TİKA, şimdiye kadar 500 adet gıda kolisini, 810 paket hijyen kolisini ve 500 adet battaniyeyi bölgeye ulaştırdı.  

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’in Nitelikli Çalışan İhtiyacına Yönelik Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek’te sanayi ağırlıklı ekonominin güçlendirilmesi ve üretim modellerindeki değişikliklere uyum sağlanması amacıyla 3 boyutlu yazıcı temin edilerek eğitim verildi. 2019 yılında Bosna Hersek’in Tuzla Kantonuna bağlı...