Haberler

16 Şubat 2016

TİKA Heyetinden Sao Tome ve Principe’ye İnceleme Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) heyeti tarafından Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti’ne inceleme ziyareti gerçekleştirildi.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA heyeti tarafından Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti’ne inceleme ziyareti gerçekleştirildi.

Sao Tome ve Principe 200 bin nüfusa sahip iki adadan oluşan bir ülke olma özelliği taşıyor. Ülkenin tek hastanesi başkent olan Sao Tome’de bulunuyor. 3 kişiden oluşan TİKA heyeti incelemelerde bulunmak üzere Dr. Ayres de Menezes Hastanesini ziyaret etti. Ziyaret sırasında hastane yetkililerinden hastanenin ihtiyaçları ve ülkedeki sağlık hizmetlerinin durumu ile ilgili geniş kapsamlı bilgi alındı.

Hastanede yapılan incelemeler dışında heyet, ülkede tarım ve eğitim sektörlerindeki durumu ve bu alanlardaki eksiklikleri inceledi. Resmi dili Portekizce olan ülkede toplam 18 adet lise derecesinde eğitim veren okul bulunuyor. Kahve, kakao ve biber ihraç eden ülkede yağış sezonunda sebze üretiminde zorluklar yaşanıyor.

Afrika’nın en küçük ikinci ülkesi olan Sao Tome ve Principe’de halkın büyük bir çoğunluğu modern sağlık hizmetlerinden yoksun bir şekilde yaşıyor. Söz konusu ülkede incelemelerini tamamlayan TİKA heyeti tarafından ülkede hastane hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik projeler gerçekleştirilmesi öngörülüyor. TİKA tarafından daha önce Sao Tome ve Principe’ye yönelik İletişim Alt Yapısına Destek Projesi tamamlanmıştı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Arnavutluk'taki Yetim Çocuklara Giyim ve Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ALSAR Vakfı işbirliğinde Arnavutluk’un farklı şehirlerinde yaşayan yetim kalmış gayrimüslim öğrencilere giyim ve gıda desteğinde bulunuldu. TİKA, Arnavutluk’ta inanç farkı gözetmeksizin yetimlere destek olmaya devam ediyor. TİKA...