Haberler

20 Ekim 2023

TİKA Güneydoğu Asya Ülkelerinde İş Birliği Alanlarını Geliştiriyor

Türk dış politikasında 2019 yılında başlatılan “Yeniden Asya Girişimi” kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) yürütülen ve planlanan projeleri değerlendirmek üzere TİKA heyeti Laos ve Kamboçya’da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında, TİKA heyeti Laos’un Başkenti Viyentiyan’da TİKA tarafından ülkede gerçekleştirilen projeleri yerinde inceleyerek bir dizi temaslarda bulundu. Heyet, T.C. Viyentiyan Büyükelçisi Orhan Işık’ın katılımlarıyla, Laos Tarım ve Orman Bakanı Dr. Phet Phomphiphak, Laos Kadın Birliği Başkanı Inlavanh Keobounphanh ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ülke Direktörü Dr. Bakhtiyor Kadyrov ile olası iş birliği alanlarını görüştü.

TİKA heyeti ayrıca, Laos Milli Üniversitesi Rektörü Dr. Oudom Phonekhampheng, Eğitim ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı, Mittaphab Hastanesi, Laos Engelli Kadınları Geliştirme Merkezi, Laos İslam Birliği ve Ortez ve Protez Merkezi (COPE) yetkilileri ile yeni iş birliği projeleri imkanlarını değerlendirdi.

Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de Birleşmiş Milletler (BM) organizasyonuyla düzenlenen “Kalkınma Ortakları Forumuna” katılan heyet, TİKA'nın küresel ölçekte ve bölgede gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlere ilişkin sunum yaptı. TİKA’nın Kamboçya'da yürüttüğü proje örneklerine yer verilen programa, Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), BM Nüfus Fonu (UNFPA), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), HIV/AIDS Ortak Birleşmiş Milletler Programı (UNAIDS), Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO),  Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ülke mukim temsilcileri, Büyükelçilik misyon şef yardımcıları ve Tayland, İsveç, Japonya, Fransa, Çekya, Avustralya, İsviçre ve ABD'nin kalkınma işbirliği kuruluşlarının ülke direktörleri katıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kosova'daki Süt Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kosova’nın güneyindeki Dragaş’da yaşayan 50 çiftçiye süt üretiminde kullanılan makineler temin edildi. Dağıtım törenine, TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) bünyesinde bölgede görev...