Haberler

11 Ekim 2021

TİKA, Güney Afrika’daki Ortak Tarihi ve Kültürel Mirasımıza Sahip Çıkıyor

TİKA Güney Afrika Cumhuriyetinde bulunan Tanu Baru (Yeni Topraklar) Mezarlığında Osmanlı âlimi Ebu Bekir Efendi’nin kabrinin iyileştirme çalışmalarını tamamladı.

Güney Afrika’nın tarihi ve kültürel miras listesinde yer alan mezarlık, Müslüman Malay nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bo-Kaap mahallesinde, şehre hâkim bir konumda yer alıyor. 1863 tarihinde, Müslüman ahalinin talebi ve Sultan Abdülaziz’in emri ile Cape Town’a gelen ve vefatına kadar 17 yıl halka bölgede tedris faaliyetleri yürüten Seyyid Ebu Bekir Efendinin kabrinin yanısıra, Malay Müslümanlarının liderlerinden Tuan Guru, Tuan Seyid Allavi, Tuan Nuruman gibi birçok simge şahsiyetlerin kabirleri de bu mezarlıkta bulunuyor.

Ömrünü Müslüman ahalinin eğitimine adayan ve açtığı okullar, yazdığı eserlerle önemli hizmetlerde bulunan Ebu Bekir Efendi gösterdiği üstün gayretleri sebebi ile Mecidiye Nişanı ile ödüllendirilmişti. Aradan geçen 100 yıldan fazla zamana rağmen Ebu Bekir Efendi’nin adı hala bölge halkı tarafından saygı ile anılıyor.

Güney Afrika’daki ortak tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkılması yönünde çalışmalar yapan TİKA geçtiğimiz yıllarda Sultan Abdülhamid’in yardımları ile inşa edilen Cape Town Hamidiye Caminin restorasyonunu tamamlandı.

Ebu Bekir Efendi’nin hatırasına sahip çıkarak Tana Baru Mezarlığında bu zamana kadar birçok çalışmaya imza atan TİKA, önceki yıllarda koruma altında olmasına rağmen sınırları belli olmayan mezarlığın etrafı güvenlik altına almıştı. Bu yıl ise mezarlık içerisinde ziyaretçilerin kabri daha iyi gezebilmeleri amacıyla yürüme yolu tamamlanarak, mezarlığın çevre düzenlemesi yapıldı.

Projenin açılış törenine Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Türkiye'nin Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ ve TİKA Güney Afrika Koordinatörü Mükremin Çakır ile Tana Baru Vakfı üyeleri, Ebubekir Efendi'nin soyundan gelen aile fertleri ve Türk vatandaşları katıldı.

Büyükelçi Kandaş açılış konuşmasında, Tana Baru Mezarlığı'nın Türkiye ve Güney Afrika açısından tarihi önemine dikkati çekerek, "Bu mezarlık, Ebubekir Efendi'nin kabrinin yanı sıra, Tuan Guru ve Tuan Sayid Alawi gibi Güney Afrika'nın tarihi ve dini şahsiyetlerinin mezarlarına ev sahipliği yapıyor." dedi.

TİKA'nın 2013 yılından beri, yaklaşık 16 dönüm büyüklüğündeki mezarlığın iyileştirilmesi için çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Kandaş, "Bugün, Tana Baru Mezarlığı'nda gerçekleştirilen yol ve çevre düzenleme projesini hizmete açmak için buradayız." diye konuştu. Gelecekte Cape Town'da Osmanlı mirasına saygı gösteren bu tür projelerin daha çok görüleceğini belirten Kandaş,  Ebubekir Efendi'nin soyundan gelen aile fertlerine seslenerek, "Sizler bize büyük Osmanlı mirasının armağanısınız. Şimdiye kadar Ebubekir Efendi ailesinin 40 üyesine Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türk vatandaşlığı verildi." diye konuştu.

Tören sonrası Ebu Bekir Efendi’nin mezarı etrafına Büyükelçi Ayşegül Kandaş, Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ ve ziyaretçiler tarafından Türk meşesi dikildi.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Restore Edilen Arnavutluk'taki Ethem Bey Camisi İbadete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) restorasyonu tamamlanan Osmanlı döneminden kalma tarihi Ethem Bey Camisi ibadete açıldı. Restorasyonu Mart 2018'de başlayan cami, Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın sembolü konumunda. Restorasyon çalışmaları dolayısıyla verilen aranın ardından yeniden...