Haberler

18 Temmuz 2019

TİKA Gönüllülerinden Tanzanya'da Diş Sağlığı Hizmetlerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) "Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Tanzanya'ya giden diş hekimliği ve tıp öğrencileri, yerel halka ağız ve diş sağlığı hizmeti veren uzman doktorlara eşlik ediyor, destek veriyor. 

Tanzanya'nın Morogoro bölgesinde 14 öğrenci, sağlık hizmetlerine erişim sorunu yaşayan yerel halkın ağız ve diş sağlığı taramasını gerçekleştiren uzman doktorlara eşlik ediyor. Tüm Afrika'nın Dostları Derneğinin desteğiyle yapılan taramada, diş çekimi ve atravmatik restoratif tedavilere başlandı.  Çalışma kapsamında Morogoro bölgesinde geçirilecek 5 gün boyunca, yaklaşık 2 bin muayene ve 400 tedavinin gerçekleştirilmesi, bölgedeki ilkokullarda bin öğrenciye oral hijyen eğitimi verilmesi, diş fırçası ve diş macunu dağıtılması hedefleniyor.

Ayrıca projenin ikinci haftasında ekip, Muhumbili Hastanesinde kapasite artırımına yönelik eğitim programı düzenleyecek.  TİKA tarafından Anadolu Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Hava Yolları, Kredi ve Yurtlar Kurumu, TRT ve Türkiye Gençlik Vakfı başta olmak üzere çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde yapılan "Tecrübe Paylaşım Programı" ile üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

Nijerli Gençler ve TİKA Gönüllüleri El Sanatları Atölyesinde Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tecrübe Paylaşımı Programı kapsamında Nijer Niamey’de bulunan gönüllüler, Niamey El Sanatları Derneği ile birlikte “ Nijer ve Türk Gençleri Arasında Takı Tasarım ve El Sanatları Uygulamalı Eğitim Atölyesi” ...