Haberler

29 Ağustos 2019

TİKA Gönüllüleri Uganda’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen "2019 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan çoğunluğu Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi 16 gönüllü uzman doktorlar eşliğinde Uganda’da ücretsiz ağız ve diş sağlığı hizmeti verdi.

Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Türkiye’den Uganda’ya gelen çoğunluğu Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi olan 16 gönüllü ve 3 uzman doktor Başkent Kampala’da TİKA Kampala Program Koordinasyon Ofisi, Türk Hava Yolları Kampala Ofisi ve Türkiye Cumhuriyeti Kampala Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek ülkede gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi aldılar.

Resmi ziyaretlerin ardından Türkiye’den gelen gönüllü öğrenciler uzman doktorlar gözetiminde Başkent Kampala’ya yaklaşık 1 saatlik mesafedeki Saidina Abubakar Müslüman Hastanesi ve Wattuba Umea İlkokulu’nda 4 gün boyunca diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi başta olmak üzere 600 Ugandalı’ya ağız ve diş sağlığı tarama ve tedavi hizmeti sunulmasında yardımcı oldular.

 Program süresince gönüllü öğrenciler tarafından hastalara, bulaşıcı hastalıklar, hijyen ve ağız temizliği konularında bilgiledirme yapıldı. Ayrıca gönüllüler Saidina Abubakar Müslüman Hastanesi ve Wattuba Umea İlkokulu’nda hastalara Türkiye’den getirdikleri hediyeleri dağıtarak, çocuklar ile eğlenceli vakit geçirdiler.

TİKA tarafından Anadolu Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Hava Yolları, Kredi ve Yurtlar Kurumu, TRT ve Türkiye Gençlik Vakfı başta olmak üzere çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde yapılan "Tecrübe Paylaşım Programı" ile üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gürcistan'da Futbol Sahasının Yenilenmesine Destek

Gürcistan'da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), unutulmaz Gürcü futbolcular Şota ve ikizi Arçil Arveladze ile ağabeyleri Revaz Arveladze tarafından kurulan Arveladzeebi Vakfının iş birliğinde, binlerce göçmen çocuğa hizmet edecek futbol sahasının yenilemesi çalışmalarına...