Haberler

31 Ağustos 2018

TİKA Gönüllüleri Gürcistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinasyonunda Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programına" katılan gönüllü öğrenciler Gürcistan'da temaslarda bulundu. 

TİKA gönüllüleri, Gürcistan programı kapsamında Tiflis'teki THY Tiflis Ofisini, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) okullarını ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) merkezini ziyaret etti.

Gönüllü elçiler, burada THY, TMV Okulları ve YEE yetkililerinden bu ülkedeki faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Gönüllü elçilerden Yasemin Özbey, yaptığı açıklamada, tecrübe paylaşım programı kapsamında ilk kez Gürcistan'a geldiklerini ifade etti.

Proje kapsamında yüzlerce öğrencinin Türkiye'nin diyalog kurduğu ülkelere gidip yerel insanlarla dostluk köprüsünü kurmaya devam ettiğini ifade eden Özbey, "Bu insanlarla tanışmak için, burada güzel hatıraları bırakmak ve gönüllere dökülmek için buralara geldik." dedi.

Tecrübe Paylaşım Programı

"2018 Tecrübe Paylaşım Programı" ile 8 Eylül'e kadar 30 ülkeye gidecek yaklaşık 500 öğrenci, bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek 100'e yakın proje ve faaliyete katılıyor. 

Öğrenciler, program kapsamında Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Nijer, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika'ya gidiyor.

Ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşlarının belirlediği okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekanlara tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılan öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulunuyor. Öğrenciler ayrıca kalkınma proje uygulamalarına da iştirak ediyor.

TİKA, Türkiye'nin şefkat elini uzattığı dünyanın dört bir yanına giderek eşsiz tecrübeler kazanacak gönüllü öğrencilerin, program aracılığıyla küresel gönüllülük bilincine de sahip olmasını hedefliyor.

 

Sonraki Haber

TİKA Kırgızistan'da 26 Yılda 761 Projeyi Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün resmi ziyaretinin başlayacağı Kırgızistan'da, 1992'den bu yana alt yapı, eğitim, sağlık, kültürel iş birliği, iletişim, acil ve insani yardımlar gibi çeşitli alanlarda 761 projeyi...