Haberler

21 Haziran 2018

TİKA Filistin’de Yumurta Tavukçuluğu Tesisi İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’in El Halil şehrinde bulunan ve bölgenin tek tarım okulu olma özelliği gösteren Arroub Tarım Meslek Okulu’na yumurta tavukçuluğu tesisi inşa etti. Ayrıca, 2.500 tavuk temini ve gerekli tüm diğer yapı ve donanımın tamamlanması ile tesisin üretime başlamasını sağladı.

Arroub Tarım Okulu, Filistin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yıllık ortalama 100 ila 120 arasında öğrenciye, çoğunluğu öğretmen, teknik personel ve ziraat mühendisinin oluşturduğu 79 çalışanı ile meyvecilik, sebzecilik, su bitkileri yetiştiriciliği, organik tarım, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, tavukçuluk ile süt ve süt ürünleri üretimi alanlarında hizmet veriyor. Arroub Tarım Okuluna TİKA tarafından 2.500 adet tavuk ile yumurta üretimi yapacak modern bir yumurta üretim tesisinin kurulumu gerçekleştirildi.

Modern üretim sistemlerinin Filistinli öğrenciler tarafından benimsenmesi ve uygulamalı eğitim imkânı sonucu ekonomiye tecrübeli ve bilinçli üreticiler kazandırılmasına yönelik uygun ortamı hazırlamak amacıyla TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile Tarım Okulu öğrencilerinin yanı sıra sektördeki üreticiler için de örnek bir model olması hedefleniyor.

TİKA Orta Doğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir, Kudüs Başkonsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Erman Topçu, Filistin Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakan Yarımcısı Basri Salih, El Halil Valisi Kemal Hmaıd ve birçok yetkilinin katılımıyla gerçekleştirilen açılış programında150 m2 alan üzere üzerine inşa edilen tesisin Filistin’e eğitim ve üretim alanlarında sağlayacağı katkı vurgulandı.

TİKA Orta Doğu ve Afrika Dairesi Başkanı Özdemir, TİKA’nın eğitim alanında Filistin’de inşa ettiği 6 Türk Okulu, bu okullardaki eğitimin dağıtılan tabletlerle dijitalleştirilmesi ve Türk Öğretmenlerce Türkçe dersi verilmesi örnekleri ile eğitimin her düzeyinde birçok proje ve faaliyet gerçekleştirdiğini belirtti.

Başkonsolos Yardımcısı Topçu ise, Filistin Devleti ve Türkiye arasında her alandaki ikili ilişkilerin mükemmel seviyede olduğunu belirterek, Türkiye’nin ilgili kurumları ile Filistin Halkının hak ettiği geleceği inşasına desteklemeye devam edeceğini dile getirdi.

Filistin Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakan Yarımcısı Salih, Filistin’e büyük destek sağlayacak projenin gerçekleşmesinden dolayı Türk Halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu. El Halil Valisi Hamid ise Türkiye’nin hem ekonomik hem politik düzeyde Filistin’e olan desteklerinden dolayı mutluluğunu ifade etti.

Açılış sonrası Tarım Meslek okulunun diğer bölümlerine yönelik yapılan tur sonrası mevcut  şartlarda birçok zorluklara rağmen faaliyetlerine devam eden okula ilişkin gelecek işbirliği imkânları değerlendirildi.

Sonraki Haber

Gürcistan’da Sovyet Birliği Sürgünleri ve Sürgün Mağdurlarının Topluma Entegrasyonu Konferansına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kafkas Birliği Derneği işbirliğinde Gürcistan’da Sovyet Birliği Sürgünleri ve Sürgün Mağdurlarının Topluma Entegrasyonu Konferansı gerçekleştirildi. Tiflis İvane Cavahişvili Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu bir sivil toplum kuruluşu olan Kafkas...