Haberler

10 Haziran 2018

TİKA Filistin’de Ramazan Ayı Yardımlarına Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze’de 15.000, Batı Şeria ve Kudüs’te 5.000 in üzerinde gıda paketi Filistinli ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Gazze’de Ramazan boyunca her gün 1.000 adet iftarlık dağıtılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Türkiye, TİKA aracılığı ile Ramazan ayında Gazze’de yardımlarını artırarak devam ettiriyor.

Gazze’de 15.000 adet gıda paketi

Gazze’de 15.000 adet gıda paketi desteği ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. TİKA’nın inşa ettiği 320 daire ve 20 blokluk Gazze Türk Konutlarında oturan aileler de gıda paketlerinden yararlandı. UNRWA’nın Gazze’de bulunan 8 mülteci kampına dağıtılan 8.850 adet gıda paketinden 90.000’e yakın mülteci faydalandı. Gazze Zekât Komitesi ile Filistin Hak ve Adalet Derneği işbirliğinde Gazze’nin farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine de gıda yardımları ulaştırıldı.

Gazze’de her gün 1.000 iftarlık

Diğer taraftan Filistin’de iftar programlarına da devam eden TİKA, Ramazan ayı boyunca Gazze’nin farklı bölgelerinde her gün 1.000 iftar menüsü dağıtıyor. Ramazan ayı sonunda toplam 30.000 adet iftar menüsü ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmış ve yaklaşık 100.000 Gazzeli bu faaliyetten yararlanmış olacak.

Batı Şeria ve Kudüs’e yönelik olarak ise, UNRWA’nın Batı Şeria’da bulunan 18 mülteci kampına 4.300 adet ve Kudüs’te bulunan Şu’fat mülteci kampına 350 adet olmak üzere toplam 4.650 adet gıda destek paketi ihtiyaç sahibi mülteci ailelere ulaştırıldı. Batı Şeria ve Kudüs’te toplamda 5.650 adet gıda paketi yoksul ailelere dağıtıldı.

Diğer yandan TİKA tarafından restorasyonu tamamlanarak Mayıs ayında açılışı gerçekleştirilen El Halil Hz. İbrahim İmarethanesi’nde El Halil sakini 3.500 ihtiyaç sahibi aileye iftarlık sıcak yemek verildi. Ramazan ayındaki bir günlük sıcak yemek gideri TİKA tarafından karşılandı. Ayrıca Dostluk Parkı’nda, el Halilli 100 yetim çocuk ve anneleri ile 50 Kur’an-ı Kerim hafızının yanı sıra Filistin Evkaf Bakanlığı yetkilileri ile El Halil şehri ileri gelenlerinin davetli olduğu 250 kişilik iftar yemeği verildi. 

TİKA’nın desteği ile hem ihtiyaç sahipleri hem Kudüs esnafı seviniyor

Hem Kudüs esnafına destek olmak hem de burada yaşayan ihtiyaç sahibi Filistinli ailelere ramazan yardımında bulunmak amacıyla TİKA tarafından kampanya başlatıldı. Kampanya sayesinde muhtaç durumdaki ailelere ramazan yardımı yapılırken, bir yandan da zor günlerden geçen Kudüs esnafının işlerinin açılmasına destek sağlanıyor. 700 aileye ramazan yardımı olarak 500'er dolarlık alışveriş çeki dağıtıldı. 

Gazzelilere ilaç ve tıbbi malzeme

30 Mart 2018 tarihinde başlayıp özellikle 14 Mayıs 2018 tarihinde artan gösterilere karşı uygulanan şiddetli ve orantısız müdahaleler sonucunda yaralanan 15.000’e yakın Filistinliye yönelik Filistin Devleti Sağlık Bakanlığınca Gazze’deki hastanelerde ihtiyaç duyulduğu belirtilen tıbbi malzeme ve acil ilacın teminine yönelik de TİKA çalışma başlattı.

Hastanelerden taburcu olarak evlerinde tedavilerine devam edecek olan yaralılara destek olarak Gazze’de etkili bir çalışma yürüten ve daha önceki yıllarda TİKA tarafından destek verilen Es Selame Derneği ile işbirliği içerisinde çalışmalar da başlatıldı. Derneğin faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğu ilaç, tıbbi sarf malzemesi, ortopedik malzeme ve yardımcı araçların temin edilmiş teslimatı yapılmaktadır.

Sonraki Haber

Etiyopya’ya Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kuzeyinde kuraklık, güneyinde yoğun mevsimsel yağışlarla mücadele eden Etiyopya’ya gıda yardımında bulunuldu. Doğu Afrika ülkelerinden Etiyopya, kuzeyinde kuraklık sorunu bulunurken, güneyinde yoğun mevsimsel yağışlarla mücadele etmeye devam...