Haberler

07 Haziran 2018

TİKA Filistin’de Ramazan Ayı Yardımlarına Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından Filistin’de ihtiyaç sahiplerine gıda paketi dağıtımı yapıldı ve iftar programları düzenlendi.

TİKA, Filistin’de Ramazan ayı programlarını sürdürüyor. İhtiyaç sahibi pek çok aileye gıda paketi dağıtımı yapılırken iki farklı yerde iftar düzenlendi.

İlk olarak, Kudüs Zekat Komitesi işbirliği ile belirlenen 300 ihtiyaç sahibi Kudüslü aileye Ramazan ayı gıda paketlerinin teslimi gerçekleştirildi. Kudüs Zekat Komitesi merkezinde gerçekleştirilen dağıtım programına TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Tolga Keskin, TİKA Filistin Program Koordinatörü Bülent Korkmaz ve Kudüs Zekat Komitesi Başkanı Eşref Selhab katıldı.

TİKA yetkilileri ve beraberindeki heyet ikinci olarak, Evkaf Müdürü İsmail Ebu El Halawe eşliğinde El Halil eski şehir çarşısını ziyaret ederek oldukça zor şartlar altında ticari faaliyetlerini sürdürmeye çalışan El Halil esnafı ile bir araya geldiler. El Halil eski şehir çarşısındaki 1.829 dükkândan 512’si kapatılmış, 1107 dükkan ise işgalin getirdiği ekonomik zorlukları direnemeyerek kapanmak zorunda kalmıştı. Zorlu koşullara rağmen hâlihazırda 210 dükkan ticari faaliyetlerine devam etmeye çalışıyor.

TİKA tarafından restorasyonu tamamlanarak Mayıs ayında açılışı gerçekleştirilen El Halil Hz. İbrahim İmarethanesi’nde programlarına devam eden TİKA, El Halil sakini 3500 ihtiyaç sahibi aileye iftarlık sıcak yemek verdi. Ramazan ayındaki bir günlük sıcak yemek gideri TİKA tarafından karşılandı.

TİKA ayrıca Hz İbrahim İmarethanesinin hemen bitişiğinde yer alan Dostluk Parkı’nda, el Halilli 100 yetim çocuk ve anneleri ile 50 Kur’an-ı Kerim hafızının yanı sıra Filistin Evkaf Bakanlığı yetkilileri ile El Halil şehri ileri gelenlerinin davetli olduğu 250 kişilik iftar yemeği verdi. İftar programına TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Tolga Keskin, El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh, El Halil Vali Yardımcısı Nedal Al Jabari katıldı.    

TİKA’nın Filistin’deki Ramazan ayı faaliyetleri kapsamında mülteci kamplarına dağıtılan toplam 13.500 gıda paketine ek olarak; Kudüs, Gazze ve Batı Şeria’da Filistin Devleti Başkanlık Divanı İnsani Yardımlar Ofisi, Kudüs ve Gazze Zekat Komiteleri ve çeşitli valilikler ve dernekler işbirliği ile toplam 2.350 ihtiyaç sahibi aileye de gıda paketleri ulaştırıldı.

Sonraki Haber

Şili’de TİKA İftarı

Şili'nin başkenti Santiago ’da bulunan ve ülkede yaşayan Müslüman azınlığın en büyük ibadethanesi olan As-Salam Camii’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından iftar programı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 yılında Şili seyahati...