Haberler

27 Mayıs 2015

TİKA Etiyopya'da İlköğretim Okulu İnşa Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da İlköğretim Okulu İnşaatı Projesi yapımı için resmi olarak protokol imzalandı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye standartlarında okul binalarına kavuşmaları için uzun zamandır protokol üzerinde çalışmaların yapıldığı "Addis Ababa'ya İlköğretim Okulu İnşaatı ve Tefrişatı" işi ile ilgili nihayet sona gelindi ve karşılıklı olarak protokol imzalandı.

TİKA'nın Etiyopya'daki kalkınma yardımları devam ediyor. 2005 yılında açılarak Afrika Kıtası'nın ilk TİKA Ofisi olma özelliğini sahip olan Addis Ababa Koordinasyon Ofisi kurulduğu günden bugüne özellikle eğitimden sağlığa ve kapasite geliştirmesine yönelik proje faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Addis Ababa’da eğitim kalitesinin artırılması ve modern bir yapıya kavuşturulması için ilköğretim okulu inşa edilecek.

Düzenlenen törene çok sayıda basın mensubu ilgi gösterdi, Addis Ababa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde gerçekleştirien törene, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri,  Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları ve okul aile birliği üyeleri katılım sağladı.

Hali hazırda Abadır Enstütüsü İlköğretim Okulu'nun 2.200 öğrencisi bulunuyor. Eğitim niteliklerine uygun olmadan eğitim ve öğretimin devam ettiği okulda, mevcut kullanılmaz ve bakımsız olan binalar yıkılıp, ülkemiz şartlarında binası ve eğitim materyallerinin olduğu şekilde bir okul inşa edilecek. İnşa esnasında ise eğitim ve öğretim sekteye uğratılmayacak.

Düzenlenen törende, Okul yöneticileri ve İl Milli Eğitim Müdürü yaptıkları konuşmada; "Türkiye şartlarında bir okul binasına kavuşacağımızı biliyoruz, bundan dolayı çok heyecanlıyız, en yakın zamanda inşaatın başlamsını ve bitmesini sabırsızlıkla bekliyoruz" diyerek duygularını ifade etti. Addis Ababa İl Milii Eğitim Müdürü sözlerine devamla; Etiyopya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 1890 yıllarına kadar gittiğini söyleyerek, eğitime yapılan desteğin aslında Türkiye için yapılmış bir yatırım olduğunu ifade etti.

İmza töreninin ardından karşılıklı hediye ve plaketler verilerek tören sonlandırıldı.

 

Sonraki Haber

Afganistan'da Bulunan Tarihi Sadaret Binası Yenilendi

Afganistan programı kapsamında Başkent Kabil’de üst düzey ziyaretler ve temaslarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, 2014 yılında gerçekleştirilen seçimler sonucunda Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı olarak seçilen Abdul Raşit DOSTUM ve Cumhurbaşkanı 2. Yardımcısı Server DANİŞ...