Haberler

04 Şubat 2016

TİKA Erbil’de 17 Okulun Onarımını Yapacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki 17 okulun onarım ve donanımını üstlenip, 350 öğretmen ve yöneticiye gıda yardımında bulundu.

TİKA, Irak'ta 2014 yılından bu yana Erbil ve Kerkük'te insani yardımlar başta olmak üzere birçok alanda gerçekleştirdiği kalkınma projeleriyle çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu çerçevede TİKA, Erbil kentindeki 17 okulun onarımı ve donanımını üstlenip, 350 öğretmen ve yöneticiye gıda yardımında bulundu.  TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Doğuş Türkmen İlköğretim Okulu, Akkoyunlu Türkmen İlköğretim Okulu, Fuzuli İlköğretim Türkmen Okulu, Yunus Peygamber İlköğretim Türkmen Okulu, Karakoyunlu İlköğretim Türkmen Okulu, Sultan Muzaffer İlköğretim Türkmen Okulu, Selçuk İlköğretim Türkmen Okulu, Türkmen Garibi Kız Lisesi, Türkmen Atabak Temel Okulu, Türkmen İmadettin Zengi Erkek Lisesi, Türkmen Oğuzhan Erkek Temel Okulu, Türkmeneli İlköğretim Türkmen Okulu, Barış İlköğretim Türkmen Okulu ve Eyyübi Okullarının onarımı üstlenildi. Bu çerçevede okulların ihtiyacı olan bilgisayar, sıra, masa, dolap, klima, jeneratör gibi malzemeler temin edilerek donanım desteğinde bulunulacak.

Bunun yanı sıra, Irak da yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılar nedeniyle söz konusu okullarda ve talepte bulunan Kürt ve Hristiyan okullarında çalışan öğretmenler ve yardımcı görevliler de dâhil olmak üzere manevi destek sağlamak amacıyla TİKA tarafından, toplam 350 ailelik temel gıda maddelerinden oluşan, gıda kolisi dağıtımı yapıldı.

Dağıtım Türkmen, Kürt ve Hristiyan Milletvekillerinin Katılımıyla Yapıldı

Gıda dağıtımı Erbil Başkonsolosluğu yetkilileri, Kuzey Irak Parlementosu ITC Milletvekili Aydın Maaruf, Kürt Milletvekili Kemal Yelda, Hristiyan Milletvekili Dr. Sürüt Serim, Erbil Eğitim Müdürü Fehmi Polis, Türk Kızılay’ı Irak Delegasyon Başkanı Şafak Lostar ve TİKA yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye başta TİKA olmak üzere tüm kurumlarıyla, Türkmenlerin ve bölge insanlarının yanında olmaya devam edecek. 

Sonraki Haber

Ürdün’de Türk Hayır Cemiyeti’nin Hizmet Binasına Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ürdün’ün başkenti Amman’da 1975 yılında kurulan Türk Hayır Cemiyeti’nin hizmet binasına tadilat ve donanım desteğinde bulundu. TİKA, Ürdün'deki faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Ürdün’de farklı sektörlerde önemli projelere...