Haberler

24 Haziran 2013

TİKA Engellilere Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tacikistan’ın Duşanbe şehrinde bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarından İmkoniyat Engelliler Birliği binasının çatısı onarıldı.

İmkoniyat Engelliler Birliği binasının çatısı çok eski olduğundan dolayı kışın ısınma ve su alma sorunları bulunuyordu. Bu bağlamda söz konusu binanın 400 metrekare olan çatısının tadilatı TİKA tarafından yapıldı. Tadilatı yapılan binanın açılışının ise 8 Temmuz’da Dünya Engelliler Günü’nde gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

1989 yılında bu yana Duşanbe şehrinde engellilerin haklarını korumak amacıyla faaliyetlerine başlayan İmkoniyet Engelliler Birliği’nde 7 bin engellinin kaydı bulunuyor. İmkânları kısıtlı olan ailelerin engelli çocukları bu kurumda 1990’lı yıllardan bu yana faaliyet ve kurslara katılıyorlar. İmkoniyat Engelli Birliği engellilere, bedensel, duygusal, toplumsal yetenek ve davranışların geliştirilmesi ve bireylere yeni yetenekler bilgiler kazandırılmasında katkı sağlamak, engellilerin haklarını korumak ve her konuda destek vermeyi amaçlıyor.

Günümüzde anılan binada bu amaç doğrultusunda; İngilizce, Rusça, muhasebe, dikiş, makyaj, aşçılık gibi çeşitli branşlarda kurslar veriliyor. Uluslararası yardım kuruluşları arasında yer alan UN ile JİCA İmkoniyet Engelliler Birliği’ne yardım etmeye devam ediyor. Söz konusu kuruluşlar tarafından engellilerin sosyal yaşama uyum sağlamak, meslek sahibi olmak ve hayatlarına hiçbir engel olmadan yaşayabilmelerine hazırlamak amacıyla çeşitli kurs ve seminerler düzenleniyor.

TİKA bu kapsamda İmkoniyat Engelliler Birliği binasının çatısının tadilatını yaparak, engellilere sıcak ve mutlu ortamda eğitimlerine devam etmelerine büyük katkı sağlamış oldu. TİKA’nın vermiş olduğu destek söz konusu birlik yöneticileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sonraki Haber

TİKA, Sektörel Çeşitlilikte Arnavutluk'ta İlk Sırada

Arnavutluk’ta kalkınma yardımlarının envanterinin tutulması ve raporlanması görevinden sorumlu olan Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Arnavutluk Donör Strateji ve Koordinasyon Birimi’nin 2013 yılının Haziran ayında açıklanan verilerine göre, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı 2012...