Haberler

23 Ekim 2011

TİKA Engelli Çocukları Sosyal Hayata Kazandırıyor

TİKA Engelli Çocukları Sosyal Hayata Kazandırıyor
“Engelli Ya Da Engelsiz, Her Çocuk Dünyaya Verilmiş Bir Armağandır”
Dünya genelinde eğitim farkındalığının arttığı ve temel eğitimdeki reform çabalarını hızlandığı bir dönemde Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), beş kıtada bireylerden topluma uzanan bir eğitim seferberliği başlatıyor. Faaliyet gösterdiği her ülkede temel eğitime ulaşamayan hiç kimsenin kalmaması için yola çıkan TİKA, nitelikli insan gücünün yetişmesi için anaokulundan üniversiteye her yaş grubundan, her seviyeden öğrenciye dünya standartlarında eğitim hizmeti sunulması için çalışıyor.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal İnisiyatifleri Destekleme Fonu (FOPSİ) işbirliğinde Özbekistan’da başlatılan “Kapsayıcı Eğitim Projesi” tamamlandı. Projenin amacı, engelli çocukların sağlıklı çocuklarla aynı ortamda ve eşit şartlarda eğitim görmesi ile onları topluma kazandırmaktı.

Özbekistan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Abdugani KHOLBEKOV: “Projenin gerçekleştirilmesinde vermiş olduğu destekten dolayı Türkiye’ye, TİKA’ya ve diğer kuruluşlara teşekkür ediyoruz.”
‘Eğitimde kaybedilecek birey yoktur’ düşüncesi ile başlatılan proje kapsamında Jizzah şehrindeki “Nergiz” anaokulu için ihtiyaç duyulan malzemeler düzenlenen törenle teslim edildi. 140 öğrencinin eğitim gördüğü anaokulunun mobilyaları (50 adet yatak, 25 adet masa ve 100 adet sandalye) TİKA tarafından temin edildi.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Dr. Bekir DEMİR: “Engelli Ya Da Engelsiz Her Çocuk Dünya Geleceğine Verilmiş Bir Armağandır. Bu Armağanın Farkında Olmalı; Çocukların, Dünya Çocuklarının, Eğitimi İçin Ortak Platformlarda Buluşmalıyız”
Malzemelerin teslim töreninde konuşma yapan Özbekistan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Abdugani KHOLBEKOV, söz konusu projenin engelli çocukların eğitiminde büyük önem taşıdığını vurgulayarak, projenin gerçekleştirilmesinde vermiş olduğu destekten dolayı Türkiye’ye, TİKA ve diğer kuruluşlara teşekkürler etti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Dr. Bekir DEMİR yaptığı konuşmada, Özbekistan Bağımsızlığı’nın 20. Yıldönümü vesilesiyle tören katılımcılarının Bağımsızlık Bayramını kutladı. Demir, “Türkiye’nin beş kıtada işbirliği eli olan TİKA, Özbekistan’daki tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile farklı alanlarda işbirliği yapmakta, projeler gerçekleştirmektedir. Kapsayıcı Eğitim Projesi’nin de engelli çocukların sosyal hayata kazandırılması için oldukça önemlidir. Bu proje sayesinde engelli çocuklar daha iyi fiziki şartlarda eğitim görecek, kendilerini yetiştirecektir. Engelli ya da engelsiz her çocuk dünya geleceğine verilmiş bir armağandır. Bu armağanın farkında olmalı; çocukların, dünya çocuklarının, eğitimi için ortak platformlarda buluşmalıyız” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Törende veliler adına konuşan Asal İşmankulova ise “Okula ilk geldiğimde oğlum konuşamıyordu ve tek başına hareket edemiyordu. Kaşığı tutmak, oturmak, yürümek gibi basit hareketleri bile öğrenmek zorundaydı. Öğretmenlerin yardımlarıyla oğlum okumayı, yazmayı ve konuşmayı öğrendi. Anaokulu tarafından verilen bu eğitim, oğlum ve oğum gibi olan diğer engelli çocukların eğitim görmelerini ve sağlıklı büyümelerini sağlayacaktır. Özbekistan Hükümetine, Türkiye’ye ve TİKA’ya çocuklarımızın eğitimi konusunda gösterdikleri hassasiyet için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin beş kıtada işbirliği eli olan TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim işbirliği projelerine ara vermeden devam ediyor.

 

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Uganda'da Şifa Dağıtıyor

Türkiye’nin diğer ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliği ve insani yardım faaliyetlerinde hiçbir mükerrerlik olmaması için koordinatörlük görevini başarı ile yürüten Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Somali’den Uganda’ya, Cibuti’den Kenya’ya kadar Doğu Afrika kıtasında hayatı ve...