Haberler

20 Eylül 2015

TİKA Eğitim Projeleriyle Sırbistan'da 20 Bin Öğrencinin İhtiyacını Karşıladı

Sırbistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) özellikle eğitim alanında gerçekleştirdiği projeleriyle 20 bin öğrencinin ihtiyacını karşıladı.

TİKA, Sırbistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Sırbistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA özellikle eğitim alanında gerçekleştirdiği projeleriyle 20 bin öğrencinin ihtiyacını karşıladı. TİKA, Sırbistan'ın merkezden uzak olan bölgelerinde eğitim alanında yaşanan bütçe yetersizliğini göz önünde bulundurarak anılan bölgelerde eğitim faaliyetlerinin aksamaması projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.

TİKA, Sırbistan Eğitim Sektörü Geliştirme Stratejisi kapsamında, herkes için kaliteli ve hayat boyu ulaşılabilecek eğitim sistemlerinin geliştirilmesi, eğitim altyapısının ve teknoloji kapasitesinin iyileştirilmesi ve sektördeki gelişmenin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla proje ve faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Mevcut eğitim altyapısının iyileştirilmesine yönelik okul inşası ve onarımı ile okulların ve öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitim ekipmanı ve materyali temini hususlarında projeler geliştirecek olan TİKA, Sırbistan hükümetinin önceliklerini de dikkate alarak, ülkede yaşayan Sırp, Boşnak, Arnavut ve Macar halkının yararlanmasını hedefliyor.

Bugüne kadar TİKA tarafından Sırbistan genelinde eğitim sektörünün geliştirilmesi amacıyla 35 proje ve faaliyet gerçekleştirildi. TİKA tarafından gerçekleştirilen eğitim projeleri sayesinde yaklaşık 20 bin öğrencinin ihtiyaçlarına cevap verildi.

Sağlık alanındaki projeler

Eğitimin yanı sıra Sırbistan’da sağlık alanında da önemli projelere imza atan TİKA tarafından gerçekleştirilen sağlık projeleriyle, mevcut sağlık koşullarının iyileştirilip geliştirilerek, kapasite artırımı sayesinde hasta bekleme sayısının düşürülmesi hedefleniyor.

TİKA, Sırbistan'da sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini iyileştirmek, sağlık altyapısını ve teknolojik kapasiteyi geliştirmek, bireylerin aldıkları hizmetlerden ve sağlık çalışanlarının çalışma şartlarından duydukları memnuniyeti arttırmak amacıyla projeler gerçekleştirmeye devam edecek. 

Sonraki Haber

Komorlar Birliği’nin Başkenti Moroni’ye Modern FM Radyo İstasyonu

Komorlar Birliği’nin başkenti Moroni’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan Modern FM radyo istasyonu yayına başladı. Komorlar Birliği Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Komorlar Birliği’nim başkenti Moroni’de kamu kuruluşlarına bağlı olarak faaliyet gösterecek bir FM...