Haberler

27 Mayıs 2019

TİKA Desteğiyle Türk Uzmanlar Kırgızistan’ın Tarım Alanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Tarım ve Kooperatifleri Destekleme Merkezi Kurulması Projesi kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve TİKA uzmanları Kırgızistan’da tarım alanında görüşmeler gerçekleştirdi.

TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun’un da açılış konuşmasını yaptığı K.C. Tarım Bakanlığında düzenlenen ilk toplantıda, Kırgızistan Tarım, Gıda Endüstrisi ve Meliorasyon Bakanlığı görevlileri yetiştiricilik, hayvancılık, gıda endüstrisi, kooperatifçilik, ihracat hakkında sunum yaptı. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı heyeti de Kırgız meslektaşlarına tarım aletleri, kooperatifçilik, tarımsal kalkınma hakkında sunumla bilgi verdi.

Toplantının ardından Türkiye’den gelen tarım heyeti Bişkek ve Çüy Bölgesinde bulunan kooperatif, sera ve özel tarım işletmelerini inceleyerek saha ziyaretleri yaptı.

Heyet, Kırgızistan’ın arıcılık faaliyetleri ve ürünlerini de Avrasya Arıcılar Birliğinde inceledikten sonra, Isık-Ata ilçesi “Taza Can Agro” Tarım Kooperatifi ziyaret ederek Kooperatif Başkanı Rısbek İmanaliev ile bir araya geldi. Görüşmede ülkenin en büyük kooperatiflerinden biri olan “Taza Can Agro” Tarım Kooperatifinin potansiyeli, çalışmaları ve yaşadıkları sorunları hakkında bilgi aldı.

Kırgız Milli Tarım Üniversitesi bünyesinde, TİKA tarafından kurulan Kooperatifçilik Eğitim ve Bilgilendirme Merkezinde verilecek eğitimler kapsamında da hazırlıklar devam ediyor.

Türk Tarım heyeti TİKA’nın Bişkek Koordinasyon Ofisinde, merkezin müfredatı ve çalışması konusunda planlama çalışmaları yaptı.

Ayrıca Kırgız Milli Tarım Üniversitesi’nde Kooperatif Destekleme Eğitim, Bilgi ve Danışmanlık Merkezi heyet tarafından ziyaret edilerek Rektör Rısbek Nurgaziev ile görüşme yaptı.

Heyetin çalışma ziyareti, Kooperatifçilik eğitim programının oluşturulması ve sonuç değerlendirmesi için Kırgızistan Tarım Bakanlığı ile T.C. Tarım Bakanlığı heyeti arasındaki ortak çalışma ve ilerleyen döneme ilişkin yol haritasının belirlenmesi ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Irak’ta 5 Bin 800 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ın Tuzhurmatu, Kerkük, Telafer, Musul ve Erbil vilayetlerinde toplam  5.800 aileye gıda yardımında bulunuldu. Selahaddin Vilayeti’ne bağlı Tuzhurmatu ilçesi’nde 1.000 aileye gıda paketi dağıtıldı. Selahhadin Vilayeti ITC...