Haberler

12 Kasım 2018

TİKA Desteğiyle "Özbekistan Türkiye Sağlık Haftası" Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Türkiye ve Özbekistan Sağlık Bakanlıklarıyla işbirliğinde Özbekistan’ın Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'ne bağlı Nukus şehrinde düzenlediği Sağlık Haftası Programı kapsamında Türk plastik cerrahi ve jinekoloji uzmanları, Özbek hastaları tedavi etti.

Özbekistan'da düzenlenen "Özbekistan-Türkiye Sağlık Haftası" kapsamında ülkeye gelen Türk doktorlar, 124 Özbek hastayı ameliyat ederken, 589 hastayı da muayene etti. İki ülkenin sağlık bakanlıkları ve TİKA organizasyonuyla Özbekistan'a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen sağlık haftası sona erdi. Etkinlik dolayısıyla ülkeye gelen Türk doktorlar, bir hafta boyunca Nukus şehrindeki çocuk ve jinekoloji hastanelerinde tedavi gören 589 hastayı muayene ederken, plastik cerrahi ve kadın hastalıklarında çeşitli rahatsızlıkları olan 124 hastaya operasyon yaptı. 

Sağlık haftası çerçevesinde gerçekleştirilen ameliyatlar kapsamında, bu hastanelerde çalışan 143 Özbek doktor, hemşire ve personele Türk doktorlar tarafından eğitim düzenlendi. Türk doktorların ameliyatlarının ardından konuşan Özbek annelerden Turdigül Köktilevova, damağı doğuştan yarık 3 yaşındaki kızını ameliyat eden Türk doktorlara teşekkür etti.  Ayzada Orazimbetova da damağı doğuştan yarık 1,5 yaşındaki oğlunu ameliyat eden doktorlara teşekkürlerini ileterek, çok mutlu olduğunu söyledi.

Kızı aynı rahatsızlığa sahip olan ve Türk doktorlar tarafından ameliyat edilen Muyassar Kurbanbayeva da "Artık çocuğumun yüzü gülüyor. Bu beni de mutlu ediyor. Tüm anneler adına Türk halkı ve hükümetine teşekkür ederim." dedi. 2009'dan bu yana gerçekleştirilen Özbekistan-Türkiye Sağlık Haftası kapsamında 4 bine yakın hasta muayene edilirken, binden fazla Özbek hasta ameliyat edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistinli Fiziksel Engellilere Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), işgal altındaki Doğu Kudüs'te ikamet eden fiziksel engelli Filistinlilere ekipman yardımında bulundu. TİKA, 1982 yılından bu yana Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de yaşayan fiziksel engelli Filistinlilere destek sağlamakta...