Haberler

14 Kasım 2016

TİKA Desteğiyle 72 Yıl Sonra Giderilen Vatan Hasreti

14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıskalı Türkleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle 72 yıl aradan sonra vatan toprağını ziyaret etti.  

Ahıska Türkleri Stalin’in emri ile 1944 yılında bir gece trenlere bindirilerek bugün Azerbaycan’dan Kazakistan’a kadar geniş bir bölgede, Orta Asya’ya sürgüne gönderildiler. Geçen 72 yıl, Ahıska Türkleri için sürekli bir göçün, gurbetin ve ayrılıkların tarihi olarak hafızalara kazındı.

Tüm bu acılara rağmen Türkiye, dün olduğu gibi bugün de Ahıska Türkleri’nin bulundukları ülkelerde sorunları ile ilgileniyor ve onlara yalnız olmadıklarını gösteriyor. TİKA tarafından Kazakistan’dan Azerbaycan’a Kırgızistan’dan Gürcistan’a kadar birçok ülkede Ahıska Türkeri’nin eğitim, sağlık, barınma ve ekonomik problemlerine gerçekleştirilen projeler ile çareler aranıyor.

TİKA’nın desteği ve Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti işbirliğinde Azerbaycan’da yaşayan ve geri dönüş statüsü kazanmış olan 61 Ahıska Türkü Ahıska bölgesini ziyaret etti. Gürcistan Parlamentosu tarafından 11 Temmuz 2007 tarihinde eski Sovyetler Birliği tarafından 1944 yılında Gürcistan’dan zorla göçe tabi tutulan şahısların geri dönüşüne ilişkin bir kanun çıkarıldı. Bu yasaya uygun bir biçimde başvuru yaparak vatana geri dönüş izni ve şartlı Gürcistan vatandaşlığı alan ve Azerbaycan’da yaşayan çok sayıda Ahıska Türkü bulunuyor.

Ahıska Türklerinin tekrar Ahıska bölgesine yerleştirilmesi amacıyla TİKA tarafından desteklenen ziyaretler farklı ülkelerde yaşayan Ahıskalıların hızlı ve güçlü bir biçimde Gürcistan’a entegrasyonuna katkı sağlarken, geri dönüş öncesinde yapılacak hazırlık çalışmalarını da mümkün kılıyor. Gerçekleştirilen bu ziyaretin ardından 2016 yılının sonuna kadar Azerbaycan’dan 10 ailenin daha Ahıska’ya geri dönüşü sağlanmış olacak. Ayrıca TİKA tarafından göç edenlerin hızla uyum sağlamasında önemli rol üstlenecek Ahıskalı gençlerin Gürcistan’da yükseköğrenim almaları sağlanıyor. Bu kapsamda TİKA tarafından geçtiğimiz yıl 30 Ahıskalı öğrenciye destek olunurken, bu sene Gürcistan’ın Samskhhe-Javakheti Devlet Üniversitesinde okumaya hak kazanan 24 öğrenciye de destek sağlanıyor.

Gezi esnasında terk edilmiş evlerini ve atalarının mezarlarını ziyaret eden Ahıskalılar, duygusal anlar yaşadı. Program çerçevesinde heyet, Ahıskalı Türklerin sembolü haline gelen Ahıska (Rabaty) kalesinin yanı sıra Ahıska müzesi ve Ahmediye Camisini de ziyaret etti. Ziyaret kapsamında 72 yıl önce ata topraklarından bir gecede ansızın sürgüne maruz bırakılan ve sürgün zamanı zor koşullarda yaşamlarını yitiren Ahıskalıların ruhlarına Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Gezi programı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçiliği ve TİKA Tiflis Ofisi de ziyaret edildi. Ata topraklarından sürgünün 72. yılında vatanlarını ziyaret edebildikleri için mutlu olduklarını bildiren Ahıskalı heyet,  T.C. Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü tarafından oldukça sıcak karşılandı. Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri Vatan Derneği Başkanı İbrahim Mammadov, Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov ve Ahıskalı heyet vatana dönüş süreci ile ilgili olarak T.C. Tiflis Büyükelçisi Gümrükçü’yü bilgilendirdi. Görüşmede, geri dönüşte yaşanan sıkıntılar ve bu sıkıntıların çözümüne yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

Sonraki Haber

Sırbistan’da Vrbas Kentindeki Engelli Çocuklara Özel Oyun Parkı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’ın Voyvadina Özerk Bölgesi’nde yer alan Vrbas Belediyesi’nde engelli çocuklara özel yapılan oyun parkı hizmete açıldı. Sırbistan’ın Voyvadina Özerk Bölgesi’nde yer alan Vrbas Belediyesi’nde TİKA tarafından yapımı...