Haberler

16 Eylül 2020

TİKA Desteği ile Bosna Hersek Devlet Arşivi Dijitalleşiyor

Bosna Hersek Arşivlerinde bulunan Osmanlıca belgelerin dijital ortama aktarılması kapsamında ihtiyaç duyulan modern tarayıcı ekipmanlar, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Bosna Hersek Devlet Arşivi arasındaki mevcut protokol çerçevesinde Osmanlı Devleti dönemine ait evrakların dijital ortama aktarılması sureti ile korunması ve daha erişilebilir olmasına yönelik mutabakat zaptı T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Bosna Hersek Devlet Arşivi ve TİKA arasında 6 Haziran 2019 tarihinde Bosna Hersek’in Laktaşi şehrinde imzalanmıştı.

Dijitalleşme sürecinin başlatılması kapsamında Bosna Hersek Arşivine, Saraybosna Tarih Arşivine, Banja Luka'da bulunan Sırp Cumhuriyeti Arşivine, Tuzla'da bulunan Tuzla Kantonu Arşivine, Bihaç'ta bulunan Una Sana Kantonu Arşivine, Mostar'da bulunan Hersek Neretva Kantonu Arşivine ve Travnik şehrinde bulunan Orta Bosna Kantonu Arşivine modern tarayıcı cihazları TİKA tarafından teslim edildi.

Başkent Saraybosna’da Devlet Arşivleri Müdürlüğünde düzenlenen teslim töreni, Bosna Hersek Devlet Arşivi Müdürü Saşa Klepiç, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal,  T.C. Saraybosna Büyükelçiğinde görevli 1.Müsteşar Özgür Şahin, Kanton Arşiv Müdürleri ve basın mensupları katılımıyla gerçekleşti.

Törende yaptığı konuşmada Klepiç; Türkiye ve Bosna Hersek Arşivleri arasında yakın bir iş birliği olduğunu ve gün geçtikçe geliştiğini belirtti. Bosna Hersek Devlet Arşivleri olarak ellerinde bulunan belgelerin henüz %3’nün bile dijital ortama aktarılamadığı ifade etti. Bosna Hersek arşivlerinde mevcut Osmanlı Dönemine ait belgelerin dijital ortama aktarılması için ihtiyaç duyulan 7 adet modern tarayıcı ekipmanın TİKA tarafından temin edildiğini ve bunun arşiv kurumlarının dijitalleşme sürecinin başlaması bakımında büyük bir destek olduğunun altını çizdi. Bosna Hersek arşivlerinin ortak gayesinin toplumun hafızası olan belgeleri muhafaza etmek olduğunu ve bunun sağlanmasına imkân tanıyan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Koordinatörü Ünal; Türkiye ile Bosna Hersek arasında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde hayata geçirilen proje ile Bosna Hersek Arşivlerinde mevcut Osmanlı Dönemi belgelerinin dijital ortama aktarılması yolu ile korunması ve kolay erişilebilir olmasının amaçlandığını belirtti. Projenin devamında taranan belgelerin Türkçeye çevrilmek sureti ile araştırmacı ve uzmanların erişimine sunulacağını aktardı. İleride bu alanda yapılacak araştırma ve analizler için son derece faydalı olacak projenin TİKA olarak bir parçası olmaktan duydukları mutluluğu ifade ederek sözlerini tamamladı.

“Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Osmanlı Dönemi Evrakı ve Yazma Eserler Programı”

TİKA ve Devlet Arşivleri Başkanlığı iş birliğinde yürütülen “Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Osmanlı Dönemi Evrakı ve Yazma Eserler Programı” kapsamında ecdat hafızasının muhafaza edilmesi ve kazanımı adına Balkanlarda uygulamaya koyduğu  program ile Makedonya’da 100 binden fazla dijital belge ülkemiz arşivlerine kazandırıldı. Aynı program kapsamında Arnavutluk’ta yürütülen ortak tarihi hafızanın ihyası çalışmaları neticesinde 650 bin dijital belgenin taraması gerçekleştirilerek ülkemizde bulunan arşivlerde yerini aldı. Programda bir sonraki ülke olan Bosna Hersek’te Osmanlı dönemi belgelerinin korunması ve dijital ortama aktarılmasına yönelik süreç başlatılmış olup ilk etapta ihtiyaç duyulan modern cihazlar konusunda destek sağlandı.

Sonraki Haber

TİKA Suriye'nin Kuzeyinde Fide Üretim Merkezi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Suriye'nin kuzeyinde yer alan Soran ilçesinde 1000 metrekarelik bir alana inşa edilen fide üretim merkezini hizmete açtı. Fırat Kalkanı Harekâtı’yla terörden arındırılan Soran kırsalında tarım arazisi ve yeşil alan...