Haberler

28 Kasım 2022

TİKA'dan Ukrayna'da Savaş Mağduru Ailelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) savaş mağduru Ukraynalı vatandaşlara teslim edilmek üzere 100 adet jeneratör temin edildi.

Ukrayna’nın enerji altyapıları ile su şebeke tesislerinin yaklaşık yüzde 70’i yaşanan savaş sebebiyle tahrip olmuştu. 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan ve hala devam eden savaşta Ukrayna'nın kontrolüne geçen Harkiv şehri ve çevresinin yeniden inşasına başlanılırken uzun süreli elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan Ukraynalı vatandaşlara TİKA’dan destek geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyi’nin eşi Olena Zelenska’nın himayelerinde, TİKA ve Olena Zelenska Foundation iş birliğinde Harkiv şehri ve çevresinde yaşayan ailelere teslim edilmek üzere 100 adet jeneratör temin edildi.

Jenaretörlerin teslim programına, TİKA Ukrayna Koordinatörü Cüneyt Esmer ile Olena Zelenska Foundation Müdürü Nina Gorbachova, Olena Zelenska Foundation Yönetim Kurulu Üyesi ve İnsani İşlerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Iryna Pikalova katıldı.

Yaklaşan kış mevsimi öncesi bebeklerin, çocukların, yaşlıların, engellilerin ve sağlık ünitesine bağlı hastaların olduğu evler temin edilen jeneratör ile elektriğe kavuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Prijepolje Belediyesine Atık Toplama Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’ın Prijepolje Belediyesine atık toplama aracı temin edildi. Sırbistan’ın yaklaşık 37 bin kişinin yaşadığı ve ülkenin az gelişmiş belediyelerinden olan Prijepolje Belediyesine TİKA desteğiyle atık toplama aracı...