Haberler

14 Haziran 2022

TİKA'dan Tanzanyalı ve Azerbaycanlı Sağlık Çalışanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Hastane Yöneticiliği Eğitimini tamamlayan Tanzanyalı ve Azerbaycanlı sağlık çalışanlarına sertifikaları takdim edildi.

TİKA tarafından yürütülen Cerrahi Eğitim Programı (CEP) kapsamında Kemik İliği Nakli alanında eğitim almak üzere Türkiye’ye getirilen 6 Tanzanyalı sağlık personeli ile Sağlık Hizmetleri Eğitimi Programı (SAHEP) kapsamında Hastane Yöneticiliği Eğitimi alan 15 Azerbaycanlı uzman, ortak bir törenle sertifikalarını aldı. Tanzanya’dan gelerek Kemik İliği Nakli Eğitimine katılan 6 personel, Tanzanya’nın en büyük ve donanımlı hastanesi konumunda olan ve TİKA tarafından muhtelif konularda destek verilen Muhimbili Devlet Hastanesinde görev yapıyorlar. Hastanede TİKA tarafından daha önce Fizyoterapi Eğitimi, Çocuk Acil Servis Bölümü’nün tadilatı ve tefrişatı, fidan dikimi gibi çeşitli projeler gerçekleştirilmişti.

İki haftalık eğitim programı hazırlandı

Kemik iliği nakli işlemlerine yeni başlanılan Muhimbili Devlet Hastanesi, kendi nakil ünitesini doğru temeller üzerine kurabilmek adına ülkemizin deneyiminden faydalanma talebinde bulundu. Talep üzerine harekete geçen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji bölümü yetkilileri iki haftalık eğitim programı hazırladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü Hematoloji Bölümünde teorik ve uygulamalı olarak oluşturulan eğitimin bir diğer ayağında ise Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Terapötik Aferez Merkezinde uygulama ve laboratuvar eğitimi verildi. Eğitim sonunda Ankara Üniversitesinde kemik iliği nakli eğitimi alan Tanzanyalı sağlık çalışanları ve Azerbaycanlı hastane yöneticilerinden oluşan heyet ile birlikte ortak bir sertifika töreni yapıldı.

“TİKA olarak Türkiye’nin başarılarını ve tecrübelerini paylaşıyoruz”

Sertifika törenine; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar,  TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Tanzanya Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Bayan Esha Shuma; Ayrıca çevrimiçi olarak Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu,  Türkiye Bakü Büyükelçisi Dr. Cahit Bağcı ile Ankara Üniversitesi ve TİKA yetkilileri katıldı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar törende yaptığı konuşmada verilen eğitimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirip emeği geçenlere teşekkür etti. TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Nurdun ise, TİKA olarak Türkiye’nin başarılarını, tecrübelerini ve uygulamalarını çeşitli projeler vasıtasıyla dost ülkelerle paylaştıklarını ve kurumsal kapasiteyi geliştirebilmek için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

“Tanzanya’ya uzun vadede yapılmış önemli bir yatırım ve tecrübe paylaşımı”

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Memmedov, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de eğitim alan hem Azerbaycan hem de Tanzanyalı sağlıkçıların ülkelerinin sağlık sistemine önemli katkılar sağlayacağına inandığını dile getirdi. Tanzanya Büyükelçiliği Müsteşarı Shuma da Tanzanyalı hekimlere verilen eğitim desteğinin, Türkiye ile Tanzanya arasında düzenli olarak artan ilişkilerin kanıtı niteliğinde olduğunu vurguladı. Shuma, bu bağlamda, Tanzanyalı hekimlere verilen “Kemik İliği Nakli” eğitiminde emeği geçenlere teşekkür etti. Toplantıya çevrim içi katılan Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Dr. Güllüoğlu ise, bu eğitimin aslında Tanzanya’ya uzun vadede yapılmış önemli bir yatırım ve tecrübe paylaşımı olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından, eğitim programlarını tamamlayan Tanzanyalı hekimler ile Azerbaycanlı sağlık yöneticilerine sertifikaları verildi. Tören, hediye takdimi ve anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

III. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Saraybosna'da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen III. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirildi. Kemik Eklem Cerrahisi Derneği ve TİKA iş birliğinde düzenlenen III. Türk Dünyası Ortopedi ve...