Haberler

26 Temmuz 2022

TİKA'dan Tacikistan'da Bilişim Sektörüne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yazılım, programlama ve grafik tasarım eğitimlerinin verileceği Bilgi Teknolojileri Eğitim Merkezi açıldı.

TİKA ve İlmhona Derneği iş birliğinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Bilgi Teknolojileri Eğitim Merkezi açıldı. Merkez sayesinde Tacikistanlı gençler yazılım, programlama ve grafik tasarım alanlarında kendilerini geliştirme imkânı bulabilecek. TİKA tarafından günümüz teknolojisine uygun olarak donatılan merkezin açılış törenine T.C. Duşanbe Büyükelçisi Emre Zeki Karagöl, Tacikistan Cumhuriyeti Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakan Yardımcısı Farhod Bilolzoda ve TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir katıldı.

İlmhona Derneği Hakkında

2018 yılında kurulan İlmhona Derneği’nin amacı Tacikistan’ı dijital alanda geliştirmek için gençlere ilham kaynağı olmak ve onları bu alanda eğitmektir. İlmhona Derneği, başkent Duşanbe ve Istaravshan şehirlerinde bulunan merkezlerinde full-stack geliştirme, mobil uygulama geliştirme, grafik tasarım vb. alanlarda kurslar vermektedir. Aynı zamanda İlmhona, ülke genelinde mezkûr konularda çevrim içi eğitimler düzenleyerek gençlere meslek sahibi olabilmeleri için destek sağlamaktadır.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kenya’da Un Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kenya’nın Muranga eyaletinde bulunan Ahadi Kenya Derneği’ne 5 adet un üretim makinesi hibe edildi. TİKA, yaklaşık bir milyon kişinin yaşadığı Kenya’nın Muranga eyaletinde faaliyet gösteren 200 üyesi...