Haberler

08 Temmuz 2020

TİKA'dan Pakistan’ın Belucistan Eyaletine Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Pakistan’ın Belucistan eyaletindeki eğitim alanında faaliyetlerine devam ediyor.

Pakistan’ın en az gelişmiş eyaleti olan Belucistan Eyaleti'nde yoksul bölge halkına ücretsiz eğitim veren Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait Gwadar Şehri Halk Okulu'na TİKA tarafından okul otobüsü temin edildi.

Bölgeye hâkim çöl iklimi ve şehirde toplu taşıma imkânlarının sınırlı olmasından dolayı öğrenciler okula ulaşım problemi yaşıyor, sıcaklıkların yılın belirli günlerinde 45 dereceyi bulduğu Gwadar’da öğrenciler okula gitmek için kilometrelerce yol yürüyordu. TİKA’nın bölgeye gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinden sonra öğrencilerin ulaşım sorununu çözmek amacıyla 40 kişi kapasiteli okul otobüsü temin edildi. 

TİKA ve Pakistan Deniz Kuvvetleri işbirliğinde gerçekleştirilen projenin teslim törenine Pakistan Kıyı Şeridinden Sorumlu Koramiral Faisal Rasul Lodhi,  TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı ve okul personeli katıldı.

Koramiral Faisal Rasul Lodhi Türkiye Cumhuriyetine verdiği değerli destekten dolayı teşekkür ederek, iki ülke arasındaki dostluğun sınır tanımadığını, Türkiye ve Pakistan bayrağını taşıyan okul otobüsünün ülkenin en ücra bölgesinde faaliyet göstermesinin bunun en somut örneği olduğunu ifade etti.

TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı,  Belucistan Eyaletinde öğrencilerin okula devam etme oranının ülke ortalamasının çok gerisinde olduğuna dikkat çekerek bu sorunu çözmek ve eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla "Haydi Belucistan, Okula!" sloganıyla bölgede eğitim alanında projelere ağırlık verdiklerini belirtti.

Sosya-ekonomik açıdan ülkenin en az gelişmiş eyaleti olan Belucistan’da TİKA yakın zamanda bölge halkının yaşam standartlarının artırılması amacıyla elektrikle tanışmamış 5 köyde 200 aile için güneş enerji sistemini faaliyete geçirecek.

                                                                                                    

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’te Devlet Hastanelerine Kovid-19 Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kovid-19 ile mücadelede zorluk yaşayan Bangladeş’in ikinci en büyük liman şehri Chittagong’da iki devlet hastanesine solunum cihazı, koruyucu tulum ve maske desteğinde bulundu. TİKA Bangladeş’te ofisini kurduğu 2014...