Haberler

01 Ağustos 2022

TİKA'dan Nijer’de Tatlısu Balığı Üretimine Destek

Denize kıyısı olmamasından dolayı tatlısu balıkçılığının önem kazandığı Nijer’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle bir “Balık Üretim Çiftliği” kuruldu.

Nüfusunun büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşan Nijer'de gün geçtikçe yaygınlaşan alternatif tarım ve hayvancılık tesislerine bir yenisi daha eklendi. TİKA’nın destekleriyle tatlısu/havuz balıkçılığı başta olmak üzere modern entegre üretim tesislerinin yaygınlaştırılmasını devlet politikası haline getiren Nijer’de günümüz teknolojisiyle donatılmış bir “Balık Üretim Çiftliği” kuruldu.

50 Üretici Aile Faydalanabilecek

Başkent Niamey’e 20 kilometre uzaklıktaki Saga kasabasında kurulan çiftlik; 8 adet balık üretim havuzu, 1 adet su arıtma rezervuarı, 1 adet yem üretim atölyesi, 1 adet malzeme deposu, devir daim ve havalandırma üniteleri ile güneş enerji sistemlerinden oluşuyor. Toplamda 50 üretici ailenin faydalanacağı tesise ayrıca 2000 adet tilapia cinsi balık ve tamamlayıcı ekipmanlar da temin edildi.

Türk-Nijer İş Birliği Artarak Devam Edecek

Tesisin Sagalı balık üreticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu Saga Su Ürünleri Topluluğuna devredildiği devir teslim törenine; T.C. Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, TİKA Niamey Koordinatörü İrfan Pamuk ve Saga Kasabası Kanton Şefi Naazou Amadou katıldı. Törende söz alan konuşmacılar, Balık Üretim Çiftliği’nin Saga halkına hayırlı olmasını temenni ederek tarihi asırlara dayanan Türk-Nijer iş birliğinin artarak devam edeceğini belirttiler.

Balık Üretim Çiftliği ile bölgedeki istihdamın ve üretim kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Nijerli Üreten Kadınlara TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının istenen düzeyde olmadığı ve kız çocuklarının eğitiminin hala toplumsal bir sorun olarak devam ettiği Nijer’de üreten kadınlara destek vermek amacıyla ambalajlama...