Haberler

27 Nisan 2020

TİKA'dan Moğolistan’da Kurulan Türkoloji Enstitüsüne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Moğolistan Milli Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkoloji Enstitüsüne ekipman desteği sağlandı.

Türkiye Cumhuriyeti İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇU) ve Moğolistan Milli Üniversitesi (MUIS) işbirliğinde kurulan Enstitünün, Moğolistan’daki Türk yazıtlarına yönelik tarihi ve kültürel araştırmaların geliştirilmesi, bilimsel araştırmalar ve akademik etkinlikler düzenlenmesi, Moğolistan’da Türkoloji araştırmalarının geliştirilmesi konularında faaliyetler gerçekleştirmesi hedefleniyor. Enstitüsü’nün bunun yanı sıra Moğolistan Milli Üniversisi Türkoloji bölümünde lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilerin Türk diline olan hâkimiyetini artırmak ve bu sayede Moğolistan’daki Türkoloji araştırmalarına da önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

Projenin teslimi esnasında Moğolistan Milli Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Başkanı Tarihçi Dr. D. Anhbayar yaptığı konuşmada, “Moğolistan’ da çalışan Türkolog ve tarihçi arkeologlardan oluşan 30 araştırmacıya, mezunlarımıza ve öğrencilerimize araştırma yapma imkanı sağlanmıştır. Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Moğolistan’da fiziki tarihi mirasımızın yanında milli kültürümüzü oluşturan ve Moğolistan halkları içinde yaşayan unsurların araştırılması, kayda geçirilmesi ve korunmasına  yönelik uzun vadeli çalışmalar yürütülmesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Anhbayar, Moğolistan’da Moğol kurumlarınca yürütülen Türkoloji programları ve bu kapsamda değerlendirilebilecek araştırma merkezlerinin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Moğolistan’da "Tuz Terapi Odası" Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), demiryolu çalışanlarına sağlık hizmeti veren Ulanbator Demiryolu Hastanesi bünyesinde "Tuz Terapi Odası" kurdu. Ulanbator’un başlıca sorunlarından biri olan hava kirliliğinin etkileri nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan dolayı her yıl...