Haberler

27 Kasım 2020

TİKA'dan Mogadişu Üniversitesine Laboratuvar Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin en eski ve en kapasiteli Üniversitelerinden birisi olan ve 12.000 öğrencinin eğitim gördüğü Mogadişu Üniversitesinin Mühendislik Fakültesinde inşaat, su, toprak, asfalt ve yapı malzemeleri laboratuvarları kurdu.

Somali’de yaşanan iç savaş, ülkenin bütün kazanımlarının yok olmasına neden olmuş ve bu yıkımdan başta devlet kurumları olmak bütün kurum ve kuruluşlar zarar görmüştür. 2011 yılında Türkiye’nin Somali’de başlattığı acil yardım operasyonu, sonraki yıllarda Somali’nin altyapısının yeniden kurulması ve kalkınması amaçlamıştı.

Somali’de bu güne kadar inşaat sektöründe gerekli olan testleri yapabilecek kapasitede ve uluslararası akreditasyonu sahip inşaat, su, toprak, asfalt ve yapı malzemeleri laboratuvarları bulunmadığı için bu testler yurtdışında yaptırılmaktaydı.

TİKA tarafından tamamlanan ve Somali’ye inşaat sektöründe gerekli olan tüm testleri yerelde yapma imkanı sağlayan laboratuvar projesi, aynı zamanda bu güne kadar mühendislik eğitiminde eksik kalan, inşaat, su, toprak, asfalt ve yapı malzemeleri laboratuvarları eğitimlerinin uygulamalı olarak yapılmasına imkan sağlayacak.  

Bütün malzemeleri Türkiye’den temin edilen laboratuvarların, ülkenin hem inşaat sektöründe hem de teknik eğitiminde büyük kapasite artışı sağlaması bekleniyor.

TİKA tarafından kurulumu tamamlanan “Somali-Mogadişu Üniversitesi İnşaat, Su, Toprak, Asfalt ve Yapı Malzemeleri Laboratuvarlarının” açılış törenine Somali İmar ve Şehircilik Bakanı H.E. Mohamed Adan Moalim, T.C. Mogadişu Büyükelçisi Mehmet YILMAZ, Mogadişu Üniversitesi Kurucusu ve Eski Rektörü Dr. Ali Sheikh Ahmed, TİKA Somali Koordinatörü Galip Yılmaz ve Somali’de Görev yapan Türk Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

T.C. Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz konuşmasında; 2011 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Somali yardım seferberliğinde büyük mesafe kat ettiğimizi  görebiliyoruz. Eskiden insani yardımlarla ilgili konuşurken bugün bir üniversitenin bünyesinde kurulan ve iyi bir teknoloji içeren bir laboratuvar açılışını yapıyoruz. Bu gelişme bile Somali'nin ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Bugün açılışı gerçekleştiren laboratuvar, üniversitelerin teknik eğitimlerinin yanında inşaat, su, toprak, asfalt ve yapı malzemeleri testlerinin Mogadişu’da yapılmasına imkan tanıyacak.” dedi.

Somali’de 2011’den itibaren 150’den fazla proje gerçekleştirdiklerini dile getiren TİKA Koordinatörü Galip Yılmaz da "Yaptığımız projelerle insan hayatına ve insanların gönlüne hitap ediyoruz." dedi. Yılmaz, "Bu laboratuvar, uzun yıllar Somali’deki inşaat sektörüne ve özelikle üniversitelerde teknik eğitime hizmet verecek." şeklinde konuştu.

TİKA desteğiyle açılışı yapılan laboratuvar Somali’de tek olma özelliğine sahip.

Sonraki Haber

Türkiye'den Bağdat'taki Abdulkadir Geylani Türbesi'ne Gavs ı Azam örtüsü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Bşkanlığı (TİKA) tarafından Bağdat’taki Abdulkadir Geylani Türbesi'ne 120 yılın ardından ilk defa İstanbul’da işlenen Gavs-ı Azam örtüsü hediye edildi. Başkent Bağdat’taki Geylani Külliyesi’nde, Abdulkadir Geylani’nin 943. doğum yıl dönümü münasebetiyle tören düzenlendi. Tören her...