Haberler

18 Mayıs 2019

TİKA'dan Lübnan'a İtfaiye Aracı Desteği


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan'ın Trablusşam kentindeki limanına itfaiye aracı desteğinde bulundu. 

Trablusşam Limanı'nda düzenlenen teslim törenine Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Ali Özgün Öztürk, TİKA Beyrut Koordinatörü Serhat Küçükkurt, Trablusşam Limanı Müdürü Ahmed Tamer ve diğer bazı Lübnanlı yetkililer ile çok sayıda Türk tır şoförü katıldı.

Büyükelçi Çakıl, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda izlediği dış politikasında insani yardımların ön plana çıktığını belirterek, TİKA aracılığıyla dünyanın dört bir tarafında çok çeşitli faaliyetlerin başarıyla yapıldığını söyledi.

Trablusşam Limanının son zamanlarda ticari açıdan giderek önem kazandığına dikkati çeken Çakıl, bahsi geçen limanın Türk ürünleri için Orta Doğu'ya, Lübnan ürünleri için ise Avrupa'ya açılan bir kapı olduğunu vurguladı.

Trablusşam Limanı Müdürü Tamer de konuşmasında bu limanın, Osmanlıların bölgeyi yönetmeye başladığı 1516'dan bu yana Türkiye ile bağlantılara sahip olduğunu belirtti.

Lübnan'ın ticari ve ekonomik alanlarda Türkiye ile stratejik iş birliği yapmak istediğini vurgulayan Tamer, iki ülke arasında deniz taşımacılığı konusunda başarılı adımlar attıklarını söyledi.

Tamer son olarak TİKA'nin Trablusşam Limanına hibe ettiği itfaiye aracı için şükranlarını ifade etti.

TİKA'nın, Lübnan'daki Türkmen soydaşlarına da çeşitli yardım desteğinde bulunduğunu hatırlatan TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Ali Özgün Öztürk, tarih boyunca Türkiye ile bağları kopmayan dost ve kardeş Lübnan'a yönelik yardımların süreceğini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna’da İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2019 yılı Ramazan kalkınma yardımları kapsamında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de iftar programı düzenledi. Düzenlenen iftar programına, Ukrayna’da ikamet eden Kırımlı Tatarlar, Ahıskalılar ve Gagavuz temsilcileri, diplomatlar, din adamları,...