Haberler

16 Mart 2022

TİKA'dan Kuzey Makedonya'lı Yargı Mensuplarına Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliği ile Kuzey Makedonyalı yargı mensuplarına yönelik “Adalet Yönetimi, İnsan Ticareti ve Mülteci Hukuku” konulu eğitim programı düzenlendi.

Program kapsamında; Türkiye’nin Adalet yönetiminde etkinliğin ve verimliliğin artırılması, adalete erişimin kolaylaştırılmasına ilişkin Türkiye’deki bazı hukuki düzenleme ve uygulamaların paylaşılması, İnsan ticaretinde uluslararası hukuk, Türkiye’nin insan ticareti ile mücadele deneyimi, Uluslararası mülteci hukuku ve Türk hukukunda mültecilere sağlanan imkânlar gibi çeşitli  konularda 25 hâkim ve savcıya eğitim verildi.

Açılış programında konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun hukuki ve adli alanların önemine vurgu yaparak, bu yöndeki hizmetlerin geliştirilmesine katkı sunmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Dr. Rahman Nurdun Türkiye Adalet Akademisi ile 2009 yılından bu yana eğitim ve tecrübe paylaşım programları ile bölgesel kolokyumlar düzenlendiğini. Gerçekleştirilen 115 eğitim ile 2100’ün üzerinde hâkim ve savcının eğitim almasına ve adli alanda tecrübe paylaşımına vesile olunduğunu belirtti. 

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ise; “Ortak kültürü paylaştığımız dost ülkelerle iş birliğine önem verildiğini, Balkan ülkeleri başta olmak üzere Orta Asya ülkeleri Afrika ülkeleri gibi değişik ülkelerdeki hâkim – savcılara ve hukuk profesyonellerine yönelik eğitim çalışmalarının sürdürüldüğünü; Ülkemizin  Kuzey Makedonya Cumhuriyeti  ile tarihi derinliklere dayanan dostluğunun bu eğitimler aracılığıyla pekiştirileceğini” belirtti.

Makedonya Cumhuriyeti Pavel Shatev Hakimler ve Savcılar Akademisi Müdürü Prof. Dr. Sc. Natasha Gaber Damjanovska, Türkiye Adalet Akademisinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Türkiye Adalet Akademisi ile ortak değer ve ilkeler ile hukuk ve yargı alanlarında mevcut iş birliğini takip etme ve güçlendirme ihtiyacının göz önünde bulunduğunu” ifade etti.

Emekli Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, yapılacak eğitimlerin genç hukukçuların yolunu açacağını belirterek; TİKA ve Türkiye Adalet Akademisi ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Adalet Akademisinin işbirliğinde başlayan “Adalet Yönetimi, İnsan Ticareti ve Mülteci Hukuku” eğitim programının çok faydalı olacağını ifade etti.

3 gün süren eğitim ile hâkim ve savcılara çeşitli konularda eğitimler verilerek tecrübe paylaşımında bulunuldu. İki kurumun işbirliği ile hâkim ve savcılara yönelik çeşitli eğitim programlarının ise önümüzdeki dönemde de devam edilmesi planlanmaktadır.

Sonraki Haber

Tacikistan’da Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tacikistan Cumhuriyetinin 2.8 milyon nüfusu olan Sogd Eyaletinde bulunan tek diyaliz merkezini yeniledi.   TİKA tarafından desteklenen proje kapsamında Sogd Eyaletinin merkezi Hocend şehrinde bulunan diyaliz merkezinin tadilatını...