Haberler

27 Mayıs 2022

TİKA'dan Kuzey Makedonya Kamu Televizyonu Kanalına Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kuzey Makedonya Kamu Televizyonu (MRT) bünyesinde azınlıklara yönelik yayın yapan kanala teknik donanım desteği sağlandı.

Teknik donanım teslim törenine, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve MRT Türkçe Program Müdürü Erhan Hasip'in yanı sıra Romanca, Ulahça, Sırpça ve Boşnakça yayın yapan azınlık kanal temsilcileri de katıldı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Söğüt, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TİKA'nın sadece Balkanlar'da değil dünyanın çeşitli coğrafyalarında proje ve faaliyetler gerçekleştirdiğini belirterek başta eğitim olmak üzere tarım, sağlık, restorasyon, kurumsal kapasitelerin artırılması gibi birçok çalışma gerçekleştirdiğini vurguladı.

“Tüm toplulukları yansıtan bir kurum”

Kuzey Makedonya'nın çok etnik kültüre sahip bir ülke olduğunu ve bu çok kültürlü yapının, bu ve benzer kurumlarda temsil edildiğine dikkati çeken Söğüt, MRT'nin, Türk, Arnavut, Makedon gibi Kuzey Makedonya'da yaşayan tüm toplulukları yansıtan bir kurum olduğunu kaydetti. TİKA'nın daha önce medya alanında MRT ile uzun yıllardır proje gerçekleştirdiğini söyleyen Söğüt, MRT’ye her zaman imkânlar çerçevesinde destek sunmaya gayret ettiklerinin altını çizdi.

“Türkçe yayın çok önemli”

Ülkedeki soydaşların duygu, düşünce ve hissiyatlarını paylaşmaları açısından MRT'nin hem televizyon hem de radyodaki Türkçe yayınlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Söğüt, "Biz TİKA olarak iş birliği zemininde de bugün gördüğümüz teknik donanım desteğini sağladık. Burada bilgisayar ekipmanları, onların hem merkezde çalışabilecekleri hem de sahada çalışabilecekleri şekilde modernize edilmiş durumda." diye konuştu.

MRT 4, iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli rol üstleniyor

MTV Türkçe Program Müdürü Hasip ise MRT 4 olarak adlandırılan kanalın aslında iki yıldır yayın yaptığını belirterek medyanın, iki ülke arasındaki ilişkilerde çok ciddi bir rol üstlendiğini ifade etti. TİKA'nın kanal kapsamındaki stüdyoyu da yenilediğini dile getiren Hasip, "Şimdi bilgisayar desteği de aldık. Bu önümüzdeki dönemde devam edecek. 14 tane bilgisayarımız var şimdi. Daha önce stüdyoyu da yaptık. İşlerimizi daha gerektiği şartlarda yerine getirmek için TİKA'nın ciddi bir desteği oldu." dedi.

Teknik donanım desteği sağlandı

Kanal kapsamında Türkçe dışında ülkede yaşayan azınlık dilleri Romanca, Boşnakça, Sırpça ve Ulahça da yayın yaptıklarını söyleyen Hasip, "Dolayısıyla bu imkânları hep birlikte kullanacağız. Yani hem bu bilgisayarların dağıtımını, buradaki bütün arkadaşlara dağıtacağız. Hem de stüdyomuzu birlikte kullanacağız." değerlendirmesinde bulundu. Azınlık gruplara yönelik yayın yapan kanalın teknik kapasitesini artırmak ve altyapısını güçlendirmek amacıyla TİKA, MRT'nin sahada ve stüdyo montaj çalışmaları kapsamında kullanılmak üzere masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve monitör gibi ihtiyaç duyulan teknik donanım desteği sağladı.

Sonraki Haber

"Gazilerin ve Şehit Yakınlarının Güçlendirilmesi Projesi”nin 2. etabı Azerbaycan’da Tamamlandı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle hayata geçirilen, Azerbaycan'da gazilere ve şehit yakınlarına hizmet sunan görevlilerin eğitimine yönelik "Gazilerin ve Şehit Yakınlarının Güçlendirilmesi Projesi’nin 2. etabı tamamlandı. Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma...