Haberler

03 Temmuz 2023

TİKA'dan Kosova'daki Çiftçilere Destek

Kosova’nın kuzeydoğusundaki Poduyeva Belediyesi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında “Poduyeva Belediyesinde Çiftçilerin Desteklenmesi” projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Belediye binasında düzenlenen imza törenine, Poduyeva Belediye Başkanı Shpejtim Bulliqi, TİKA Kosova Koordinatörü Cihan Dinçer ve diğer yetkililer katıldı.

TİKA Koordinatörü Dinçer, Belediye Başkanı Bulliqi ve ekibinin sabrı sayesinde bu projenin gerçeğe dönüşebildiğini söyledi.

Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin gelecekte de gelişmeye devam edeceğini vurgulayan Dinçer, "Geçmiş dönemde TİKA olarak Poduyeva’da arıcılık, ahududu ve böğürtlen alanında tarım projeleri ile kreş projesi yapmıştık." dedi.

Bu tür bir işbirliğinin gelecekte de devam etmesini umduğunu belirten Bulliqi, projenin yüzde 55’inin TİKA, yüzde 30’unun Poduyeva Belediyesi, yüzde 15’inin de çiftçiler tarafından finanse edildiğini açıkladı.

Bulliqi, “Dost ülke Türkiye ile yaptığımız güzel işlerin ardından vatandaşlarımızın menfaatine olan bu projeyi de hayata geçirdiğimiz için çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Protokol kapsamında, Poduyeva Belediyesindeki 50 çiftçiye birer toprak frezesi (rotovatör) dağıtılacak.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Acil Sağlık Hizmetleri Kurumu Personeline Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ve Karadağ Acil Sağlık Hizmetleri Kurumu işbirliğinde Karadağlı acil sağlık personeline “Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş Eğitimi (ADG)” düzenlendi. Türk İşbirliği ve...