Haberler

13 Nisan 2015

TİKA'dan Kosova'da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ve KOSKYD işbirliğinde başlatılan dikiş-nakış kursu, dönemin ilk mezunlarını verdi. KOSKYD ofisinde altı ay süren eğitimi başarıyla tamamlayan 21 kadına, düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Sertifika töreninde konuşan TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz ÜMÜTLÜ, kadınların toplumdaki rolünün güçlenmesini sağlayan meslek edindirme projesinin başarıyla sona ermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kadınların aktif olarak katıldıkları bu ve benzeri kursların gelecekte de destekleneceğini ifade eden Ümütlü, KOSKYD Başkanı Maide Şabani’ye başarılarının devamını diledi.

TİKA’nın sağladığı destek sayesinde bu önemli projenin hayata geçirildiğini anımsatan Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği Başkanı Maide Şabani, işsizliğin yüksek düzeylerde olduğu Kosova’da özellikle kadınlara yönelik kursların çok önemli olduğunu belirtti. Kursların devam edeceğini kaydeden Şabani, TİKA’ya minnettar olduklarını ifade etti.

Altı ay boyunca büyük bir azimle kursa katılan ve kurs sonunda gelir elde edebilecekleri bir mesleğe sahip olmayı başaran Kosovalı kadınlar, sertifika törenine kursta ürettikleri kıyafetlerle gelerek, eğitimde kazandıkları becerilerini gösterdiler. Sertifika dağıtım töreni sonunda kursiyerlerin kurs boyunca ürettikleri el işi ürünlerinden oluşan sergi gezildi. 

Sonraki Haber

Özbekistan’da Doğum ve Jinekoloji Eğitim Merkezi Kuruluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Özbekistan Sağlık Bakanlığı’nın talebi üzerine Özbekistan Cumhuriyet Doğum ve Jinekoloji Bilimsel Uygulama Kliniği bünyesinde ülke geneline hizmet verecek olan jinekoloji eğitim-simülasyon merkezi kuruluyor. TİKA, Özbekistan’da sağlık alanında...