Haberler

26 Mayıs 2021

TİKA'dan Kolombiya Ulusal Tohum Planına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Tarımsal Araştırma Kurumu – AGROSAVIA işbirliğinde, Ulusal Tohum Programı kapsamında üreticilere destek verdi.

TİKA, Kolombiya Tarımsal Araştırma Kurumu işbirliği ile küçük ve orta ölçekli üreticileri yerli tohum üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması için teşvik eden Ulusal Tohum Programı kapsamında, 32 kuruluşa tarım makine ve cihazları desteği sağladı.

TİKA’nın Güney Amerika Bölgesinde Tarımsal ve Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Programı çerçevesinde, Kolombiya’da ulusal tohumların yaygınlaştırılması, gıda ve besin güvenliğinin sağlanması ve üretim zincirinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen proje neticesinde ekolojik gıda üretiminin sürdürülebilirliği artırıldı. Ayrıca gerçekleştirilen projeden 3000 çiftçi doğrudan faydalandı.

Gıda Egemenliği ve Güvenliği Merkezince yapılan araştırmalarda, covid-19 salgınının hane halkının satın alma gücünü düşürdüğü, gıda ürünlerinin miktar ve niteliklerini azalttığı ve aile gıda sepeti bileşenlerini ve beslenme düzenini olumsuz etkilediği tespit edilmişti.

Program çerçevesinde, gıda üretimi sistemlerinin etkinleştirilmesini hedefleyen stratejiler uygulamaya konarak, tarım-gıda sisteminin yerli tohum üretimi ve yaygınlaştırılması yoluyla geliştirilmesi amaçlanıyor.

Agrosavia Tohum Dairesi Başkanı Julio Ramírez, sağlanan destekten dolayı TİKA'ya teşekkür ederek: “TİKA’nın verdiği destek ile pirinç, bezelye, şeker kamışı, mısır ve patates tohumu üreten 33 çiftçi kuruluşu gıda arz kapasitesini artırmıştır. TİKA’nın sağladığı makine ve cihazlar ülkenin 12 farklı departmanına ulaştırıldı. Destek sayesinde ülke genelinde yürüttüğümüz Ulusal Tohum Programımızın büyük başarı sağlayacaktır.” diye ifade etti.

Sucre Departmanı Caimito Belediyesinde bulunan ve proje yararlanıcısı kuruluşlardan biri olan Las Pavitas Tarım ve Çevre Derneği Başkanı Osnidi Sierra: “Mısır taneleme makinesi desteği için TİKA’ya teşekkür ediyoruz. Bu makine, Ulusal Tohum Programı kapsmaında mısır yetiştiriciliğinde üretim sürecimizi nitelikli hale getirdi.” diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin’de Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin’in Beit Jala ilçesinde faaliyet gösteren Kültürel Mirası Koruma Kadın Derneğine sabun atölyesi kuruldu. Beit Jala Kültürel Mirası Koruma Kadın Derneği bünyesindeki sabun atölyesinin ihtiyaç duyduğu üretim...