Haberler

25 Haziran 2021

TİKA'dan Kolombiya'da Sosyal, Yenileşimci ve Çevreci Girişimciliğe Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), genç sosyal girişimcilerden oluşan RECON Vakfı işbirliğinde, basit ve ekonomik yöntemlerle temiz içme suyu elde etme ve elektriğe erişim çözümleri projesini Kolombiya'nın Karayip ve iç bölgelerinde uyguladı.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından olan Erişilebilir ve Temiz Enerji ile Temiz Su ve Sanitasyon başlıklarının desteklenmesi kapsamında, ‘EkoGroup’ ve ‘Tierra Grata’ adlı yerel girişimlerin önderlik ettiği projelerin uygulamaları neticesinde temiz su ve gündelik enerji kaynaklarına erişimde yaklaşık 15.000 kişiye fayda sağlandı.

RECON Başkanı Andrés Santamaría, TİKA'nın sağladığı desteğe ilişkin olarak şunları söyledi: “Sosyal Girişimciliğin, içme suyu ve enerjiye eşit erişim için etkili bir araç olduğundan eminiz. Kolombiya'da Sosyal Girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesinde stratejik bir aktör haline gelecek olan TİKA gibi uluslararası işbirliği aktörleriyle işbirliğinde projeler geliştirmekten çok memnunuz”.

Proje kapsamında TİKA, yüksek oranda iç çatışma mağdurlarının yaşadığı ve sıkılıkla su kesintilerinin görüldüğü Soacha'da; temiz suya erişimin sağlanması için geri dönüştürülmüş pet şişelerden oluşturulan, suyu depolayıp filtreleyen ekolojik blokların yapımı için gerekli teçhizatı ve malzemeleri temin etti. EkoGroup girişimi, temin edilen teçhizat ve malzemelerle başlangıçta 100 aileye içme suyu sağlayacak ekolojik blokları üretecek. Ayrıca bölgede bulunan çeşitli eğitim kurumlarında yaklaşık 10.000 öğrencinin kullanımına sunulacak geri dönüştürülen malzemelerden imal edilen el yıkama lavaboları üretilecek.

İçme suyu temini ve hijyen ile ilgili yenilikçi çözümlerin yaralanıcılarından biri olan Paola Andrea Casrrubia, şükranlarını dile getirdi: “Ekomuro aracılığıyla bize verdiğiniz destek için teşekkür etmek istiyoruz; şu anda sürekli olarak suya erişimimiz yok. Bazen 2 hafta sular kesik oluyor. Destek sayesinde çocuklarımızın daha kaliteli yaşamları olacak. Bu destek ve fırsat için çok minnettarız” dedi.

Projenin diğer etabında ise TİKA tarafından; Kolombiya Karayiplerindeki La Guajira, Bolívar, Atlántico ve Magdalena departmanlarının kırsal kesiminde 3.750 kişinin içme suyu ve enerjiye erişimini garanti altına almak amacıyla 250 adet su filtresi, 100 adet hepsi bir arada güneş enerjili sokak lambası ve 300 adet güneş enerjisiyle şarj olan aydınlatma cihazı teslim edildi.

Tierra Grata adlı girişim işbirliğinde sağlanan destek ile evlerini aydınlatmak için mum kullanan 300'den fazla aile için güneş enerjisi ile çalışan, basit bir mekanizmaya sahip ev sokak lambası ve şarj üniteleri temin edildi.

Öte yandan; Karayip bölgesinde bulunan yerleşim alanlarında, günde 6.250 litre içme suyu üreten 250 ekolojik su arıtma cihazı temin edilerek, temiz suya erişimi olmayan 1.250 kişiye fayda sağlanmaktadır.

Tierra Grata temsilcisi Alexander Durán “TİKA ile büyük projeler ortaya koymaktan memnunuz. Bu yıl için kırsal bölgelerde yaklaşık 900 sosyal girişimcilik ürünü teknolojik tachizat temin etmeyi hedefledik. TİKA sayesinde öngörülen hedefimizin % 50'sinden fazlasını tamamlamış olduk” dedi.

Proje yaralanıcılarından Sumain Wayúu Topluluğundan Samuel Agustín Herrera hislerini şöyle dile getirdi: “Artık cep telefonumu şarj edip geceleri yanabileceğim, yürüyebileceğim. Kendimi daha rahat ve güvende hissediyorum, karanlıkta değilim”. Atlántico Zipacoa Topluluğu'ndan Kathia Ortiz ise şunları söyledi: “Su satın aldığımızda haftada iki kez suya 40 bin peso (yaklaşık 10 ABD doları) harcıyoruz. Ailem için su filtreleyen cihaza sahip olmak en iyisi olacak çünkü temiz su içeceğiz. Hepinize teşekkür ederim. Bu mükemmel bir fırsat, kasabamızda buna ihtiyacımız vardı”.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Kazakistan'a Felçli Hastalar İçin Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'daki bir sağlık merkezine felçli hastalar için tıbbi ekipman desteği sağladı. TİKA Nur Sultan Koordinatörlüğü tarafından temin edilen, ileri düzey felçli hastaların tedavisinde kullanılan 536...