Haberler

07 Aralık 2021

TİKA'dan Kenya’da Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en büyük gecekondu mahallesi olan Kibera mahallesindeki Kibera Lisesi Kütüphanesinin tadilatını yaparak ekipman desteğinde bulundu.

Proje kapsamında, 750’nin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü Kibera Lisesi Kütüphanesinin tadilatı yapılarak, mobilya ve elektronik ekipman desteği sağlandı.

Projektör, projektör perdesi, bilgisayar, yazıcı gibi ekipmanlarla donatılan kütüphane, modern bir görüntüye kavuşturuldu.

Proje açılış törenine T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, Bölge Milletvekili Benard Okoth-Imran, TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, okul idarecileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Miroğlu, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin göstergelerinden biri olan kütüphane yenileme projesini gerçekleştirdiği için TİKA’ya teşekkür ederek, Kenya-Türkiye arasında kalkınma iş birliği alanındaki çalışmaların devam etmesi temennisinde bulundu.

Bölge Milletvekili Benard Okoth-Imran ise konuşmasında, çalışmalar neticesinde böylesi modern bir kütüphaneyi halkın hizmetine sunan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Nairobi Program Koordinatörü Ümütlü de konuşmasında; okuma ve araştırma alışkanlığının bir insanın tüm yaşamı boyunca ona fayda sağlayacak en önemli alışkanlıklardan birisi olduğuna vurgu yaparak, kütüphanenin bu alışkanlığın gelişmesine katkı sağlayacağını umduğunu ifade etti. Ümütlü, projenin önemine vurgu yaparak, kütüphanenin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gine’de Modern Tavukçuluğa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gine’de güneş enerjisi ile kesintisiz çalışan tavuk çiftliği kurdu. Proje ile Gine’nin Koba şehrinde 109 öğrencinin yatılı eğitim aldığı tarım ve hayvancılık yüksekokulunda 2000 kümes hayvanı kapasitesine sahip...