Haberler

28 Nisan 2022

TİKA'dan Hırvatistan Kali Sara Roman Azınlık Derneği’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki Kali Sara Roman Azınlık Derneği’ne yardım ulaştırma aracı desteğinde bulundu.

Romanlar, Hırvatistan’da oldukça dağınık bir düzende ve kırsalda yaşayan Romanlara ulaşmak ve onları başka bir yere ulaştırmak oldukça güç oluyordu. TİKA tarafından hibe edilen araç Kali Sara Derneği tarafından ülkedeki Romanlara yardım ulaştırmada, etkinliklere katılımlarını sağlamada, acil durumlarda ambulans hizmeti alınamadığında sağlık birimlerine nakletmede kullanılacak.

Aracın teslim töreni Milletvekili Veljko Kajtazi’nin ve TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan Sayın Veljko Kajtazi, “Bu dernek kurulduğu günden beri ilk defa bir yerden yardım alıyor. Tek bir kez bile herhangi bir kurumdan ya da kişiden destek görmedik. Mesele destek görmemek değil aslında, yalnız olmak. Şimdi yalnız olmadığımızı hissettik. Bu aracın üzerinde, Kali Sara Derneği’nin yanında TİKA ve Türkiye yazıyor, işte bu Romanların yalnız olmadığı anlamına geliyor.” dedi.

Hırvatistan Parlamentosu’ndaki 12 farklı azınlığın temsilcisi olarak görev yapan Milletvekili Veljko Kajtazi tarafından 2007 yılında Zagreb’de kurulan Kali Sara, Hırvatistan genelindeki bütün Roman azınlık derneklerinin bir nevi çatı kuruluşu vazifesi görmekte, neredeyse bütün Roman temsilcilerini bir araya getirerek Hırvatistan’daki Romanların karşılaştığı her türden soruna çözüm üretmeye çalışıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Ramazan Programı Özbekistan’da Devam Ediyor

 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından,  2022 Ramazan programları kapsamında Özbekistan’da 2.000 aileye temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan ramazan gıda paketi dağıtıldı.  Dağıtım törenine Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Vakıf Fonu...