Haberler

21 Nisan 2021

TİKA'dan Gürcistan'daki Savaş Mağduru Ailelere Tarım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan'da kırsal ve tarımsal kalkınmasına destek vermek amacıyla Abhazya savaşı mağduru ailelere tarımsal ekipman ve bitkisel ilaçları yardımında bulundu.

Kırsal kesimde yaşayan halkın geçim kaynağını oluşturan tarımın geliştirilmesi amacıyla TİKA, Zugdidi Belediyesi ile Göçmen Kadınlar Barış İçin İMEDİ Derneği işbirliğinde ilçeye bağlı 8 köyde (Koki, Orsantia, Rike, Anaklia, Ganmuhuri, Ruhi, Şamgona, Hurça) oturan Abhazya göçmenleri ve yerel halktan 55 aileye mini traktörler, ilaçlama makineleri, azot gübresi, motorlu tırpanlar ve zararlı bitkilere karşı kullanılacak ilaçlar dağıtıldı.

Ülkenin Samegrelo bölgesindeki Zugdidi kentinde düzenlenen törene, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, Zugdidi Belediyesi Başkanı Giorgi Şengelia ile diğer davetliler katıldı

Ekipman temini töreninde konuşma yapan Zugdidi Belediye Başkanı Giorgi Şengelia, Türkiye Hükümetine ve TİKA’ya bölgede yapılan yardım projelerine ötürü teşekkür etti, geçen sene Covid-19 pandemisi döneminde yapılan maske ve gıda yardımlarının da öneminin altını çizdi. Zugdidi Belediye Meclisi Başkanı Merab Kvaraia, bölgede TİKA’nın projelerinin her zaman çok isabetli olduğunu; pandemi başladığında halkın sağlık güvenliği için maske kumaşı gönderdiğini, halkın ekonomi durumunun olumsuz olduğu dönemde gıda ve hijyen malzemeleri ulaştırdığını, bu sene ise baharda, tarım faaliyetlerinin en yoğun olduğu zamanda TİKA’nın tarım ekipmanı ve malzemelerini temin etmesinin ne kadar büyük sosyal anlam taşıdığını vurguladı.

Zugdidi İlçesinde oturan göçmenlerin tarımsal faaliyetlerine destek projesi ile Abhazya göçmenleri ve yerel ailelere tarım makine ve ekipmanı temini yoluyla tarımsal faaliyetlerinin desteklenmesi ve verimliliğinin arttırılmasına katkı sağlandı. Böylece hem üretim kalitesi ve rekoltesinin artırılmasına hem de mikro düzeyde ürünlerin pazar paylarının artırılmasına katkı sağlandı.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’daki İhtiyaç Sahibi Ailelere Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Kapisa ilinde yaşayan 300 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı desteğinde bulundu. Kapisa ili Çalışma ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri ile işbirliğinde gerçekleştirilen dağıtım...