Haberler

14 Şubat 2017

TİKA'dan Etiyopya'ya Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya'daki Dubti Hastanesine tıbbi ekipman desteğinde bulundu.

TİKA, Etiyopya’da gerçekleştirdiği sağlık projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Afar Eyaleti'nin Dubti şehrinde bulunan Dubti Hastanesine tıbbi ekipman desteğinde bulundu.

TİKA tarafından temin edilen Tıbbi ekipmanlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene TİKA Addis Ababa Koordinatör Yardımcısı Fatih Çelik, Afar Eyaleti Sağlık Bakan Yardımcısı Yasin Habib, Dubti Belediye Başkanı Ömer Kotina ve Hastane Başhekimi Mahi Ali katıldı.

TİKA Addis Ababa Koordinatör Yardımcısı Çelik konuşmasında, “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 'dünyanın her yerine uzanıp, nerede dertli varsa Türkiye olarak oraya gidip az veya çok yardımda bulunacağız” sözünden yola çıkarak Etiyopya'nın her köşesindeki yardıma ihtiyaç duyan insanları bulmaya ve bu yolda yeni projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Hastalar Kilometrelerce Yol Yürüyordu

Afar Eyaleti Sağlık Bakan Yardımcısı Yasin Habib de Türkiye ile Etiyopya arasındaki dostane ilişkilerin Osmanlı zamanından bu yana sürdüğünü belirterek, Dubti Hastanesine desteğinden dolayı TİKA'ya teşekkür etti.

Artık hematoloji (kan bilimi) servisi hastalarının Dubti Hastanesinde tedavi edileceğini söyleyen Habib, “Hastalarımızın 400 kilometre uzaktaki hastaneye gitmelerine gerek kalmadı” dedi. Yaklaşık 100 doktorun görev yaptığı hastanede, günde ortalama 150 hastaya hizmet verilebiliyor. Hastanede çocuk hastalıkları, acil yardım, dahiliye, ortopedi ve hematoloji gibi bölümler bulunuyor.

 

 

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak TİKA’nın Ev sahipliğinde Basın Kuruluşlarıyla Buluştu

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nda (TİKA) bir araya geldi. Toplantıda TİKA'nın çalışmaları hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'nin son yıllarda dış yardımlar bakımından dünyada...